Taraftarlar, Zıpladıkça Elektrik Üretecek


Küçük mucitlerin futbol üzerine geliştirdiği projeler, jüriden tam not aldı.

 

Güngören Belediyesi Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ligi kapsamında gerçekleştirilen Bilim ve Proje yarışmasında ilginç icatlar dikkat çekti.   Fizik derslerinde öğrendiklerini değerlendiren küçük mucit, stadyumlarda taraftarların zıplamasından elektrik üretecek sistem geliştirdi.

 

Yarışmaya katılan, Ergün Öner Mehmet Öner Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Mehmet Ali Akbulut’un ‘Piezo Stad’ çalışması jüriden tam not aldı.

 

Akbulut, fizik dersinde Piezo maddelerinin iki tarafına basınç uygulanınca kutuplaşma sonucu elektrik enerjisi ortaya çıktığını öğrendi. Bu fizik kuralını projelendiren öğrenci, stadyumu dolduran binlerce seyircinin takımlarını desteklemek için zıpladığı sırada elektrik üretilebilen sistem geliştirdi.

 

Proje için aylarca çalıştığını dile getiren Mehmet Ali Akbulut, “Seyircilerin ayaklarını bastığı yerlere piezo stad uygulaması yapacağız. Elde edilen elektrik ile de elektronik bilbordlarda ve hatta stadın aydınlatılmasında da kullanılabilir. Böylece elektrikte büyük tasarruf sağlanabilir” diye konuştu.

 

Ufuklar İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrencisi Saltuk Buğra Karacan, maçlarda yaşanan hakem tartışmalarını bitirecek bir çalışma ortaya koymuş.

 

Topun kale çizgisini geçip geçmediği tartışmalarını futbol literatüründen çıkartacak olan çalışma için, bir sensör, bir de çip yeterli. Çipi topun içine sensörleri de kale direklerine yerleştiren 12 yaşındaki Karacan, yaptığı çalışmayla jürinin beğenisini kazandı.

 

Öte yandan, bilim proje yarışmasında trafiğe çözüm getirecek üst yol ve hızır acil çalışmaları, güneş panelli panjurlar gibi onlarca çalışma jüri tarafından ödüle layık görüldü.

 

Birincilere Dizüstü bilgisayar ile ödüllendirilirken, ikinci ve üçüncülere ise fotoğraf makinesi hediye edildi.

 


17 Mayıs 2012. 11:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x