Tarihi Sultanahmet Köftecisinin Adı İcradan Satılık


İstanbul’da köfte denince ilk akıllara gelen tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin marka ismi, 2008 yılına ait 37 bin 500 dolarlık borç senedi ödenmediği için icra kanalıyla satışa çıkarıldı. 91 yıllık mazisi olan meşhur köftecinin sahibi Mehmet Tezçakın, kendi adına düzenlenen senedin karşılığını tüm ısrarlara rağmen alacaklısına ödemedi.Alacaklı avukatı Sinem Karataş müvekkiliadına senedin tahsili için icraya başvurdu.

 

MARKA BEDELİ BELİRLENDİ

Ankara 6. İcra Müdürlüğü’nün 2009/3325 esas sayılı dosyasıyla başlatılan icra takibinde Tezçakın, adına kayıtlı 15 markaya haciz konulup bu markaların satış işlemleri başlatıldı. Bilirkişi, markalara 2 milyon lira değer biçti.

 SATIŞ GERÇEKLEŞEBİLİR

İcra İflas Kanunu hükümleri gereğince markalar birinci satışta bu değerin yüzde 60’ına, (1 milyon 200 bin) ikinci satışta ise değerinin yüzde 40’ına (800 bin TL) satılacak. Markanın satışı gerçekleşirse Tezçakın ailesinin artık hukuken bu markayı kullanma hakkı kalmayacak. Bu aşamadan sonra 91 yıllık marka ismi, yeni sahibi kullanmaya hak kazanacak. Faiz ve masraflarla birlikte 100 bin lirayı bulan borcun ödenip ödenmeyeceği merak ediliyor.

SULTANAHMET KÖFTECİSİ

Öykü 1920 yılında Mehmet Seracettin Efendi tarafından Sultanahmet Divanyolu Caddesi köşesinde şimdiki Halide Edip Adıvar büstü ve Milenyum taşının olduğu yerde Turan Kebabçısı ile başlar.

Bugünkü Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin öyküsü.Hacı Mehmet Seracettin Tezçakın üç oğlu Mustafa,Selim,İsmail ile çalışmaya devam etmiş,1936 yılında  dükkanın adını Halk Kebabçısı olarak değiştirmiştir.

1953 yılında vefatından sonra oğulları Mustafa,Selim ve İsmail Tezçakın birlikte çalışmaya ve ünlenmeye devam ederlerken dükkan 1964 yılında istimlak olunur.

Mustafa Tezçakın iki ortağı ile birlikte caddenin yukarısında bir dükkan açmış kısa süre sonra vefa edince dükkan kapatılır.İsmail ve Selim ustalar 2.nesil şimdiki dükkanda “Meşhur Halk Kebabçısı” açarak yayaş yavaş isim duyurmaya başladılar.

1976 yılında Mehmet Seracettin Tezçakın 3.nesil olarak dükkanda çalışmaya başlar.Dükkanın adı “Sultanahmet Meşhur Halk Köftecisi”  olarak calışmaya devam eder.Oğullar İsmail ve Selim 4.nesil olarak hizmete devam ediyorlar.

 


Yazan - 6 Kasım 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x