Tarım Bakanı Eker’i İstifaya Çağırdılar


SAKARYA’da düzenlenen “Hayvancılık Sektöründe Mevcut Durum ve Gelecek Vizyonu” konulu toplantıya katılan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu 5-6 kişilik grup tarafından protesto edilirken, Bakan Mehdi Eker de istifaya davet edildi.

 

Bu tepkinin ardından konuşan Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, “Salonda 300 kişi var 3 kişi aleyhimize konuşuyor. Provokasyon yapmayın” dedi.

 

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği’nin düzenlediği ’Hayvancılık Sektöründe Mevcut Durum ve Gelecek Vizyonu” konulu toplantıya Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ve Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ün yanı sıra SETBİR, Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği ve Türkiye Süt Üreticileri Birliği üyeleri katıldı.

 

Toplantıda ilk konuşmayı SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük yaptı. Yörük, Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden et ithalatının artması ve bu ithalatın Avrupa ekonomisine etkilerini anlattı. Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden en fazla et ithalatı yapan ülke olduğunu vurgulayan Yörük, “Avrupa hayvan ihracatında;Allah Türkiye’den razı olsun’ diyor” diye konuştu.

 

Yörük’ten sonra konuşma yapan Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise hayvan ithalatı ve ülke piyasasında Et Balık Kurumu’nun (EBK) yaptığı yanlışlara değindi. EBK’nın yalnızca denetleyici olarak piyasada yer alması gerektiğini vurgulan Tunç, mevcut politikalarla Türk üreticisinin sektörden çekilmeye başladığını söyledi.

 

Türkiye Süt Üreticileri Birliği Başkanı ve Ak Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz ile Sakarya Valisi Mustafa Büyük’ün de birer konuşma yaptığı toplantıda kürsüye gelen Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu önce Ak Parti hükümetinde ulaşım, sağlık ve eğitimde yaptığı çalışmaları anlattı. Arzu’ya salondaki bazı çiftçiler, ‘Bize tarımı anlatın’ diyerek tepki gösterdi. Arzu ise bunun Başbakan’ın talimatı olduğunu ve halkın yapılan hizmetleri unutmaması için böyle hatırlatmalar yaptığını söyledi.

 

Bir süre de 2009 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı dönemindeki çalışmalarını anlatan Bakan Yardımcısı Arzu, daha sonra tarımda  yapılan desteklemeleri anlattı. Kutbettin Arzu konuşmasını tamamlayıp kürsüden ayrılırken salonda bulunan 5-6 kişi tepki gösterdi.

 

Bu tepkinin ardından konuşan Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, “Salonda 300 kişi var 3 kişi aleyhimize konuşuyor. Provokasyon yapmayın” dedi. Arzu’nun bu sözünün ardından bir grup üretici ayağa kalkarak bağırmaya başladı. Söz alan bir birlik üyesi, “Siz üreticiyi burada provokatör olarak suçladınız. Bu yanlışı düzeltmenizi istiyorum” dedi.

 

Bunun ardından “Buradaki toplantının usul ve adabına uymayan her davranış provokasyondur. Biz burada üreticiyi dinlemeye geldik. Türkiye’yi tarımda 11’incilikten, 7’nciliğe getiren bir bakana istifa etsin deniyorsa bu provokasyondur” diyen Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ardından salondan ayrıldı. / Zafer TOKUŞ – Aziz GÜVENER/ADAPAZARI (Sakarya)-(DHA)


Yazan - 19 Temmuz 2012. Kategori HAYVANCILIK, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Arz
Arz
9 yıl önce

Tarim Bakanı kimdir? anlatalım,, Avrupa birliği ve ABD çok uluslu ekonomik güç odaklarına direnemeyen hükumetin vitrine koyduğu bir Allah adamıdır. Abdestinde namazında gercek anlamda dilşiyle tırnağıyla buralara gelmiş bir Türkiye insanı basarı hikayesidir. Bizim günah keçisi olarak gördüğümüz bakan bey Sevr anlaşması yapmış son donem osmanlısı gibidir. Turk tarımı Sevr anlaşmasını yapmıştır ve o kadar başarılı yapılmıştır ki bu karıncaya binip bel inciltilmemistir. Koylu canı yandıkta Allah ! Demiş ve ak parti hükumeti de hamd etmiştir.Ak parti hükumetinin yönetim tarzı ve söylemi one dogruyu koyup arkasından yanlısı halka kakalamaktir. Halk bunun farkına varmama ve sesini çıkarmasını için de bunu hak… Read more »

erhan
erhan
9 yıl önce
Reply to  Arz

tayin dönemi geldi personel genel müdürlüğü norm kadroları istediği gibi ayarladı. ayrıca ünvan sınavı açarak bütün norm kadroları doldurdu. yüksek lisans yapıyorum araştırma enstitüsü için tayin bekliyorum. fakat norm kadro dolu diye yer açılmadı. ancak sözleşmeli statüde personel alındı enstitülere. ayrıca üniversiteden enstitüye asistan geçişi de sağlanmıştır. ondan sonra gıda denetimi yapılmıyor deniliyor. bakanlık açıklıyor eşek etinden sucuklar yapıylıyor. birkaç tane şirket adı açıklamakla bakanlık çalışıyor izlenimi verilmek isteniyor. gıda denetiminin nerede olduğu belli. mehdi eker istifa etmeli.

kemal
kemal
9 yıl önce

http://www.haberiniz.com.tr/yazilar/koseyazisi59322-Amerikali_Ciftciler_Sevinc_Icinde_.html Amerikalı çiftçiler sevinç içinde. Bu sevinci geri kalmış, geri bıraktırılmış ülkelere borçlu. Somali bundan otuz yıl önce canlı hayvan ihraç ederken bugün canlı hayvanı da canlı hayvanı ithal edecek parası da olmayıp uluslar arası yardım kuruluşlarının bağışlarına muhtaç hale getirilmiş. Haydi Somali bir sömürge ülkesi idi, ya Türkiye’de bir sömürge ülkesi mi? Bilinmeli artık, sömürgeleştirme biçim değiştiriyor, silahla hakimiyetin yerini o ülke insanlarının boğazını, gıdasını, kesesini yerli politikacılar, yerli gibi gözüken aslında uluslararasılaşmış, küreselleşmiş şirketler eli ile ele geçirmenin örnekleri yaşanıyor. Amerikalı çiftçiler sevinç içinde. Niçin olmasınlar ki? Amerika Birleşik Devletleri’nin 2011 yılı canlı hayvan ithal istatistiklerine göre en… Read more »

gökhan
gökhan
8 yıl önce

Tarım Bakanlığı personeli ni araştırın tepe kadro ya diyarbakırlı yada bakan beyin eş dost arkadaşı.Bir ilçe müdürü Bakan beyin üniversite arkadışı zırhında bütün yatırımcıya kan ağlatıyor.Bunu danışmanı, özel kalem müdürü ve personel genel müdürü bilmesine rağmen kimsenin sesi çıkmıyor, çıkamıyor! Öte yandan biz yaptığımız milyonlarca yatırımın,milli servetin peşine düşmekle suçlanırız… Umarım Başbakan bunları duyarda bu tip insanların saltanat kurmalarına bir son verirde başkalarının canı yanmaz.

salih
salih
8 yıl önce

hiç kimse ne tarım bakanından ne de tarım bakan yardımcısından memnun niye ? çünkü herkes kendi teşkilatını kurmuş ve eğer ki siz diyarbakırlı değilseniz size ne randevu var ne de sorunlarınıza allah rızası için bakacak biri var birde allah korkuları varmış gibi davranyorlar örneğin kutbettin arzu denen bakan yardımcısından bir yatırımcı olarak randevu istedik hemde abartmıyorum 5 -6 kez aradık makamına gittik bizi çeri dahi almadı. şimdi sorarım size siz olsanız allah kahretsin seni demezmisiniz ? ta o kadar yol gelmişim ankaraya yahu yazık

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x