TARIM BAKANI EKER,TMO’NUN REKLAM FİLMİNDE OYNADI


Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker,TMO’nun yeni buğday alım sistemini anlatan tanıtım filminde rol aldı.Yeni alım sistemiyle sertifikalı tohumluk kullanımının artması,çiftçilerinin daha iyi üretim yapması,verimin ve kalitenin artırılması”Kalite üret daha fazla kazan”sloganıyla teşvik ediliyor.Yeni sistemde buğdayın fiziksel analizinin yanı sıra kimyasal analizi de yapılarak buğday alınıyor.

ANKARA (A.A) – Tamer Toğanaş – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yeni buğday alım sistemini anlatan tanıtım filminde rol aldı. Yeni sistem, ”çiftçi kardeşim, kaliteli üret daha da kazan”, ”buğdayda daha adaletli alım dönemini başlattık” sloganlarıyla üreticiye tanıtılacak.

Bakan Eker’in rol aldığı tanıtım filminde, yeni alım sistemiyle sertifikalı tohumluk kullanımının artması, çiftçilerin daha kaliteli üretim yapması, verimin artırılması ”kaliteli üret daha fazla kazan” sloganıyla teşvik ediliyor.

-Kimyasal analize dayalı yeni alım sistemi-

TMO’nun yeni alım sistemi, sünesi düşük, proteini yüksek kaliteli buğdaya daha fazla fiyat verilmesine imkan tanıyor. TMO, bugüne kadar buğday alımlarını sadece fiziksel analiz değerlerine göre fiyatlandırıyordu ve eski sistemde insan faktörü ön plandaydı. Ürünün kalitesi eksperler aracılığıyla tespit ediliyordu. Bu nedenle ürün alımında göreceli durumlar ortaya çıkabiliyordu.

Yeni uygulamayla buğday alımlarında fiziksel analizin yanı sıra kimyasal analize dayalı alım sistemine geçildi. Buğday alımlarında fiziksel analizin yanında, protein miktarına göre fiyatlandırma da yapılıyor. Kaliteyi teşvik eden bu sistemle, protein miktarı yüksek, süne kımıl oranı düşük olan kaliteli buğdaylar daha yüksek fiyattan alınıyor. Örneğin, protein miktarı yüzde 12’nin üzerinde ve süne kımıl oranı yüzde 2’den düşük olan buğdaylara müdahale alım fiyatının yüzde 1-3’ü arasında ilave fiyat ödeniyor. Kimyasal analizler, hızlı protein ölçüm cihazları tarafından yapılıyor.

Tarımsal uygulamalar ve kullanılan tohum çeşidi, buğday protein oranını dolayısıyla kaliteyi etkileyen önemli etmenler arasında yer alıyor. Bu çerçevede, TMO kaliteli buğdaya daha yüksek fiyat vererek kaliteyi teşvik etmeyi hedefliyor. Yeni alım sisteminde protein değerleri en yüksek ve en düşük ekmeklik buğday alım fiyatı arasında ton başına 30 lira fark bulunuyor.

Yeni alım sistemi kaliteli üretimin teşvik ederken, kaliteli üretim üreticilerin, sektörün ve dolayısıyla ülkenin kazancını artıracak.

Yeni alım sisteminin getirdiği yeniliklerin anlatıldığı ve Bakan Eker’in de rol aldığı tanıtım filmi, Ulusal kanallarda primetime’da yayınlanacak. Tanıtım filmi ayrıca 90’un üzerinde yerel kanalda da izleyiciyle buluşacak.


Yazan - 7 Kasım 2011. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x