Tarım Bakanı’ndan Önemli Açıklamalar..!


Süt ithalatıyla ilgili iddiaları yalanlayan Tarım Bakanı Eker,Ekmek zammı konusunda kendilerinden görüş alınmadığını söyledi.       

 Bakan Eker, kurban bayramından sonra et fiyatlarının daha da artacağı yönündeki tahminleri  ‘spekülasyon’ olarak değerlendirdi.Ekmek fiyatı belirlenmesinin bakanlıkla bir alakası olmadığını, kendilerinden de böyle bir onay görüş alınmadığını kaydeden Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ‘süt ithalatı‘ iddialarına yanıt verdi.

 Eker, katıldığı bir etkinlikte gazetecilerin, ekmekte zam tartışmaları, kurbanlık ve et ithalatı konusundaki çeşitli sorularını yanıtladı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu‘nun ekmeğe yüzde 15 zam oranııklamasından sonra TESK ve Fırıncılar Federasyonu arasında yetki tartışması başladığının hatırlatılması üzerine Eker, ekmeğin serbest piyasada fiyatı belirlenen bir ürün olduğunu, fiyat belirlenmesinin bakanlıkla alakası olmadığını söyledi. Tarım Bakanı M.Mehdi Eker, “Bizden de böyle bir onay, görüş alınmış değil” dedi. Bakan Eker, buğday fiyatında 2 yıl içerisindeki yüzde 17-18’lik artışın ancak 5’te birinin ekmek maliyetine etki ettiğinin, bunun da ortalama yüzde 4 seviyesinde gerçekleştiğinin altını çizdi.

DİĞER HABERLER
Aç kalınca gündüz ortaya çıktılar

 Süt ithalatı iddiaları

 Süt ithaline yönelik iddialara ilişkin soru üzerine Bakan Eker, “Sütle ilgili piyasada yanlış bilgiler olduğunu, yanlış şeyler söylendiğini” belirterek, “(Süt ithal ediliyor) falan, bu doğru değil. Yapılan şey şu, DİR (dahilde işleme rejimi) kapsamında AB ülkelerine ihraç etmek kaydıyla alıyoruz. Diyor ki 2 bin 500 ton süt tozunu benden alın. Bunun ürünü de bana satın. Yani AB ülkelerine o ürünü satmamız için hammaddeyi, 2 bin 500 ton oradan alıyoruz” dedi.

 Bunun DİR kapsamında bir çalışma olduğunu, piyasayla ilişkili bir durum olmadığını belirten Eker, “Bunun karşılık geldiği sütün tamamı 25 bin ton. Gerek bazı politikacılar, gerek bazı dernek ve meslek kuruluşlarının, ‘artık Türkiye süt de ithal ediyor) ifadesi doğru bir ifade değil. İçerdeki süt fiyatlarına zarar verecek bir uygulama da yapmadık, yapmıyoruz, yapmayacağız” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Su Ürünleri Tescil komitesi Kararı Yayınlandı

 450 bin baş kurbanlık küçükbaş

 Trakya bölgesinde kurbanlık kesimi ile ilgili ihtiyacın tam olarak karşılanabilmesi için bölgeye şap olmayan ülkelerden küçükbaş, büyükbaş hayvan ithalatı gerçekleştirdiklerini ifade eden Eker, “Dün itibarıyla 450 bin baş koyun için kontrol belgesi alındı. Gerek Avustralya’dan gerek bazı Avrupa ülkelerinden Trakya bölgesine bu hayvanlar gelebiliyor. Şu anda da bir kısmı geldi. 450 bin baş küçükbaş hayvan geldi. İhtiyaca, vatandaşın talebine göre ilave bir ihtiyaç olursa oradan karşılanır” dedi.

 Eker, Anadolu’daki diğer besicilerin ürettikleri hayvanların ise Anadolu’da satılacağını, tüketileceğini kaydetti.

 Hayvancılığa 1 milyar TL

 Et fiyatlarının Kurban Bayramıyla beraber tekrar yükseleceği söyleniyor” sözleri üzerine Eker, “spekülasyon” değerlendirmesinde bulundu.

 Hayvancılıkla ilgili projeler hakkında da bilgi veren Bakan Eker, “1 Ağustos tarihinde faizsiz kredi kararnamesi çıkardık, hayvancılıkla ilgili. 2 gün öncesi itibariyle tam tamına 1 milyar TL tutarında faizsiz kredi kullandırıldı. Bunu Türkiye’de hayvancılık yapan 13 bin 500 farklı kişi kullandı” dedi.

DİĞER HABERLER
Ne Olacak Bu Sütün Hali…

 


14 Ekim 2010. 17:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x