Tarım Bakanlığı’ndan ‘hint keneviri’ açıklaması


GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIGI'NIN YENI BINASI ACILDI

 

Bakanlık o iddialara yanıt verdi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Edirne’de bulunan Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nce ayçiçeği ekiminde kullanılan arazide “çok sayıda hint keneviri ele geçirildiğine” dair haberlere yanıt verdi.
Bakanlık, “Geçmiş yıllardan beri Meriç Nehri boyunca yer alan tüm arazilerde olduğu gibi, nehrin taşması sonucu kendiliğinden gelen yabani kenevirler olduğu tespit edilerek tutanağa geçirilmiştir” açıklamasında bulundu.
Bakanlığın yaptığı açıklama şöyle;”Habere konu olan arazide 6 Ağustos 2013 tarihinde yapılan incelemelerde, geçmiş yıllardan beri Meriç Nehri boyunca yer alan tüm arazilerde olduğu gibi, nehrin taşması sonucu kendiliğinden gelen yabani kenevirler olduğu tespit edilerek tutanağa geçirilmiştir. Tutanak tutulduktan sonra yol kenarında ve tarla sınırında kümeler şeklinde çıkan kenevirler, Jandarma eşliğinde Tarımsal Araştırma Enstitüsü işçileri tarafından toplanarak imha edilmiştir. Bu işlem 6-7 Ağustos tarihlerinde yapılmıştır. Diğer yandan kamuoyunca bilinmelidir ki, söz konusu arazide 1 yıl buğday 1 yıl ayçiçeği ekilmektedir. Buğday üretim döneminde buğday ve yabani kenevirinin fenolojileri örtüşmediğinden sorun teşkil etmemekte, ancak ayçiçeği ekilen ve yağışlı olan yıllarda, kullanılan yabancı ot ilaçlarının sınırlı olmasından dolayı yabani kenevir bitkilerinin kontrolü zorlaşmaktadır. Gelinen noktada bu civardaki, nehir yatağı boyunca yer alan tüm tarım arazilerinde aynı sorun yaşanmaktadır. Her yıl nehir yatağında meydana gelen taşkınlar nedeniyle, yabani kenevir tohumları civardaki tarlalara yayılmakta olup bu durum kolluk güçleri tarafından bilinmektedir. Söz konusu alanlarda her yıl kontroller yapılarak yabani kenevirlerin imhası gerçekleştirilmektedir.”

 


Yazan - 8 Ağustos 2013. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x