Tarım Bakanlığı’nın Logosu Değiştirildi.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ‘Yeniden Yapılanma, Yeni Logo, Kurumsal Kimlik ve Yeni WEB Sayfası’ tanıtım toplantısı İstanbul’da yapıldı.

 

Bakan Eker, Wow Otel Kongre Merkezi’nde sivil toplum örgütleri, sektör temsilcileri, bürokratlar ve basın kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı geniş katılımlı toplantıyla Bakanlığın yeni kurumsal kimliğini tanıttı.
Toplantıda bakanlığın yeni yapılanma içinde olduğunu belirten Bakan Eker, yeni yapıda daha az bürokrasi olacağını dile getirdi. Bakan Eker, “AB ile uyumlu, müzakere sürecine katkı sağlayan, sorunları daha açık, net ve önceden görebilen ve hızlı çözüme ulaşmayı sağlayan, tarladan sofraya tüm süreçleri izleyen ve denetleyen, üreticiyle birlikte tüketiciyi de kucaklayan bir yapı öngörüyoruz” dedi.
Bakanlığın merkez teşkilatını yeniden organize ettiklerini belirten Bakan Eker, ”Burada daha önce fonksiyon bazında bir örgütlenme vardı. Yeni yapıda merkez birimlerini konu bazında örgütledik. Bürokratik zinciri kısalttık. Genel müdür muavini, müsteşar muavinliklerini azalttık, kariyer uzmanlığı sistemini getirdik, şube müdürlüklerini kaldırdık. Daha etkin, daha kısa bir karar sürecini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmasında yeni yapıdaki önemli değişikliklerden birinin Teftiş Kurulu’nun kaldırılması olduğunu belirten Bakan Eker, bakanlığın bugüne kadar olduğundan daha ayrı bir donanımla, daha etkin bir hizmet anlayışıyla tarım sektörünü büyütmeye, Türkiye’nin büyümesine, doğal kaynaklarının daha rasyonel ve iyi kullanılmasına yardımcı olacak bir kurum olmasını hedeflediklerini ifade etti.
Taşra yapılanmasında il ve ilçe teşkilatlarının yanı sıra 7 bin 500 köyde de veteriner hekim ve ziraat mühendisi istihdam ettiklerini vurgulayan Bakan Eker, bu personelin sadece bulundukları köylere değil, 22 bin 500 ilişkili köye de hizmet verdiğini söyledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın daha önce Ankara’da 5 ayrı noktada, çoğu kiralık, ruhsatsız binalarda hizmet verdiğini belirten Bakan Eker, ”Biz ilk defa kendi binamızı yaptık. 46 bin 806 metrekare kullanım alanına sahip, 19 katlı bir bina. Modern çevre düzeniyle, sosyal alanlarıyla, sağlıklı bir çalışma ortamı” diye konuştu.
Bakanlığının, logosunun da sektörü ifade edecek bir şekilde yenilendiğinin altını çizen Bakan Eker, ”Bugün bakanlık, gıdayı da, yeni bir çok disipline içeriyor. 64 değişik meslek mensubu çalışıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı sadece meslekler üzerinden değil, evrensel motifler üzerinden, tarımın temel fonksiyonunu anlatacak yeni bir logo tasarladık” dedi.
Bakan Eker yeni logodaki açık mavinin gökyüzünü, güneş ile başakların gıdayı ve tarımı simgelediğini belirtti. Üstte yer alan turuncu kuşağın bakanlığın geçmişten bugüne gıda, tarım ve hayvancılık alanlarını kapsadığını simgelediğini anlatan Bakan Eker alttaki yeşil hattın Türkiye’nin verimli tarım alanlarını, mavi hattın da deniz ürünlerini temsil ettiğini söyledi.
Bakanlığın ilk defa kurumsal kimlik çalışması gerçekleştirdiğini belirten Bakan Eker, renkleriyle, motifleriyle, bayraklarıyla, basılı evrakıyla her türlü unsuru kapsayan bir çalışma yapıldığını anlattı. Bakanlığın ilgilendiği alanların temelinde tabiat olduğundan, çevre duyarlılığı ile kaynakların etkin kullanımının göz önüne alındığını, kurumsal kimlik kapsamındaki bütün basılı materyalin de bu nedenle geri dönüşümlü malzemeden olacağını açıkladı.
Bakanlığın internet sitesinin de yenilendiğini, daha basit ve kolay gezilir bir şekilde tasarlandığını anlatan Bakan Eker, daha önce dağınık bulunan alt sitelerin de bu çatı altında toplandığını söyledi. Sitede, üreticiye, tüketiciye, yatırımcıya, ithalat ve ihracatçıya özel portallarla hizmet sunulacağını kaydeden Bakan Eker, kendilerini ilgilendiren bilgi ve duyurulara buralardan ulaşılabileceğini dile getirdi. Bakan Eker, yeni internet sitesinin görme engellilerin kullanabileceği şekilde tasarlandığını ve İngilizce olarak da yayın yapacağını ifade etti.

DİĞER HABERLER
Merkez Konseyi Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim endişelerini Bakanlığa İletildi
17 Temmuz 2012. 15:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x