Tarım Hayvancılık Bakanlığının “Aynes” Firması İle İlgili Açıklaması


Bugün, bazı basın yayın organlarında “Aynes firmasının ürettiği sütün bozuk olduğunu tespit eden Denizli Gıda Kontrol Laboratuvarın kapatıldığı” şeklinde iddialara yer verilmiştir. Basında yer alan iddialar gerçek dışı olup, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bakanlığımızca aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 

1-   Bakanlığımıza bağlı 41 Gıda Kontrol Laboratuvarı, 71 adette de Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı bulunmaktadır. Kamu laboratuvarlarının idari, mali ve teknik yönlerden denetimi rutin olarak bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Özel laboratuvarların teknik denetimi ise bakanlığımız tarafından yapılmaktadır.

 

2-   Habere konu olan Denizli Gıda Kontrol Laboratuvarında mikrobiyoloji, mikotoksin, katkı, kalıntı, fiziksel ve kimyasal analizler yapılmaktadır. Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının 8-31 Mart 2012 tarihleri arasında söz konusu laboratuvarda gerçekleştirdiği rutin teftişte hizmet binasında fiziki eksiklikler tespit edilmiş olup bu duruma istinaden inceleme başlatmıştır.

 

3-   İnceleme sonucunda Laboratuvar Müdürü ve gerçekleştirme görevlisi idari tedbir amaçlı 20 Nisan 2012 tarihinde laboratuardaki görevinden alınmıştır.

 

4-   Laboratuvarın fiziki şartlarının ve teknik özelliklerinin değerlendirilerek daha aktif hale getirilmesi için uzman bir heyet tarafından hazırlanan 15 Mayıs 2012 tarihli rapora istinaden, laboratuvarın mikrobiyoloji biriminin daha iyi hizmet verebilmesi ve analizlerin tadilattan etkilenmemesi için analiz yapma yetkisi 22 Mayıs 2012 tarihi itibariyle askıya alınmıştır. Laboratuvarın sadece mikrobiyolojik analiz yapan biriminin faaliyeti geçici olarak durdurulmuştur. Söz konusu laboratuvarla ilgili teftiş süreci okul sütü programının başladığı 2 Mayıs 2012 tarihinden önce başlamış olup, iki olayın birbiriyle bağlantısı bulunmamaktadır.

 

5-   Basında yer alan AB’ye süt ürünleri ihracatı için ülkemizde denetim yapan FVO ekibinin Denizli Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğünü ziyaret ettiği iddiaları kesinlikle doğru değildir.

 

6-   Denizli’de yapılan analiz de dahil olmak üzere okul sütü dağıtım programının başladığı günden bugüne kadar, tüm analizlerin hiç birinde insan sağlığı açısından hastalık yapıcı hiçbir patojen mikroorganizma ya da bakteri toksinine rastlanılmamıştır.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


15 Haziran 2012. 21:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
İslam
İslam
10 yıl önce

AYNES AÇIKLAMA YAPMIŞTI; NE DEMİŞTİ? “Haberlerde adı geçen Denizli Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı laboratuvar Avrupa Birliği’ne süt ürünleri ihracatı için FVO (Food and Veterinary Office) misyonu tarafından yapılan denetimler de yaptığı tahlillerin yanlış olduğu ortaya çıkınca denetlendi. Denetimlerin ardından laboratuvarın şartları mikrobiyal tahlilleri yapmada yeterli olmadığı için kapatılmıştır. Bilindiği gibi mikrobiyal tahlillerde ortamdan bulaşma riskine karşın tahlilin yapıldığı ortamın steril ve şartlarının uygun olması gerekmektedir. Bunun üzerine yapılması gereken tahliller İzmir İl Kontrol Laboratuarı’na yönlendirilmiştir. İzmir il kontrol laboratuarında yapılan 8 tahlilin tamamının uygun olduğu raporları tarafımıza bildirilmiştir. BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI NE DEDİ? “Basında yer alan AB’ye süt ürünleri ihracatı… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x