Tarım Heyeti FAO Projesi Kapsamında İzmir’deydi


 

​Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) – Türkiye Ortaklık Programı (FTPP) çerçevesinde hazırlanan “Azerbaycan’da Organik Tarımın ve Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Azerbaycan Tarım Bakanlığı’nda görevli üç teknik eleman ülkemizi ziyaret etti.

5 gün süren ziyaretin 3 gününü İzmir’e ayıran ve Organik Tarım alanında faaliyet gösteren kuruluş ve işletmeleri gezen ekip, henüz organik tarım mevzuatı ve kurumsal altyapısı oluşturulmamış Azerbaycan’ın, Türkiye’den konuyla ilgili bilgi ve deneyimlerinden yararlanmasını sağlamak amacıyla incelemelerde bulundu.

İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat Güllüoğlu’nun da eşlik ettiği teknik ekip, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal’ı ziyaret etti. Organik tarımın başkenti olarak kabul edilen İzmir’de yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan heyet, İzmir İl Müdürlüğü Organik Tarım Birimi toplantısına da katıldılar.

Organik Arıcı Hüseyin Ceylan’dan Organik Arıcılık ve Apiterapi (Arı ürünleri ile tedavi) konularında bilgiler alan heyet, aynı gün organik tarım alanında yetkilendirilmiş bir kontrol ve sertifikasyon kuruluşunu ziyaret ettiler. Azerbaycan heyeti daha sonra Organik tarım ürünü üreten ve işleyen işletmeleri gezerek üretim, işleme, paketleme gibi süreçlerdeki işleyiş hakkında bilgiler aldılar. Organik ürün pazarlayan satış yerleri ve Bostanlı Organik Ürünler Pazarı’nı da inceleyen ve üreticilerle birebir sohbet etme şansı yakalayan ekibe, organik ürünlerin pazarlanması konularında bilgilendirme yapıldı.

5 gün süren ziyaretin ardından Azerbaycan’a dönen heyet, Türkiye’de edindikleri tecrübelerle ülkelerinde organik tarımın kapasitesinin geliştirilmesi konusunda çalışmalarda bulunacaklarını dile getirdiler.


Yazan - 22 Temmuz 2017. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x