Tarım işletmelerine ait üretim bilgilerinin veri Tabanı Oluşturuluyor


unnamed (1)

 

 

 

Tablet Bilgisayarlar Aracılığıyla Güncel Veri Tabanı Oluşturulacak

 

Tarım işletmelerine ait üretim bilgilerinin kayıt altına alınmasını sağlayacak ‘Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS)’ kapsamında İzmir’de Tarım Danışmanı olarak görev yapan 211 personele, tablet bilgisayar dağıtıldı. Güncel bir veri tabanı oluşturmayı amaçlayan sistem sayesinde yeni tarım politikaları oluşturulacak.

 

Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) kapsamında İzmir’deki 469 köyde Tarım Danışmanı olarak görev yapan personele tablet bilgisayarları İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından teslim edildi. Sistemin nasıl kullanılacağı ve veri girişlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirilen personel, tablet bilgisayarlar aracılığıyla tarımsal işletmelere ait veri girişlerini zamanında yapabilecek.

unnamed

‘Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi’ aracılığıyla tarım işletmelerine ait faaliyetlerin tamamının kayıt altına alınacağını anlatan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, ülke genelinde tarım istatistiklerinin oluşturularak daha sağlıklı tarım politikalarının belirleneceğini söyledi.

 

Tablet bilgisayarların işletmelere ait bilgilerin tam ve doğru olarak kayıt altına alınabilmesi için dağıtıldığını belirten Güldal, elde edilecek verilerin her 10 yılda bir yapılan ve bu yılda yapılacak olan ‘Genel Tarım Sayımına’ esas teşkil edeceğini kaydetti. Köy bazında tapu, kadastro, tarım parseli verileri ve bu verilere alt yapı oluşturacak uydu görüntülerinin tablet bilgisayarlara yüklendiğini dile getiren Güldal, yüklenen bilgilerin doğruluğunun köylerde görevli personel tarafından teyit edileceğinin altını çizdi.

DİĞER HABERLER
Başmakçı Kooperatifi Yumurta İhalesi Belirlendi

18 Temmuz 2014. 14:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x