Tarım Kredi Kooperatifleri’nde 244 Personel Düzenlenen Törenle Göreve Başladı


GNA_6335

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlığında 63 ayrı disiplinden personelin görev yaptığını ifade ederek, Türkiye’nin siyasi istikrarla ekonomik büyümesine paralel olarak tarım sektörünün bugün 62 milyar dolar tarım hasılası elde ettiğini ve Avrupa’da birinci, dünyada da 7. sırada olduğunu söyledi. 


Bakan Eker, Tarım Kredi Kooperatiflerinde 244 personelin göreve başlaması nedeniyle Milli Kütüphane’de düzenlenen törene katıldı. Bakan Eker, sözlerine İzmir’de gemi kazasında hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyerek başladı. “Kooperatifçiliği birlikte, ortaklık şeklinde iş yapma, sorunlara çözüm arama, imkanlar geliştirme ve problemleri çözme organizasyonu” olarak değerlendirdiklerini anlatan Bakan Eker, insanların güçlerini birleştirerek başarıya ulaştıklarını, Tarım Kredi Kooperatiflerinin temelinde de bunun yattığını ifade etti.

Kuruluşun 5 milyar 300 milyon liralık krediyi 0-8 faiz oranlarında kullandırabilen muazzam bir organizasyona dönüşmesinin onurunu ve gururunu yaşadıklarını dile getiren Bakan Eker, 2002 yılı öncesinde ortak başına 3 bin lira ve yüzde 70’e varan faizle kredi kullandırılabildiğine, toplam kredi miktarının ise 200-250 milyon lira olduğunu ve verilen kredinin geri alınamadığını anlatan Bakan Eker, o dönemde Tarım Kredi Kooperatiflerinin kapatılmasına yönelik tartışmaların yaşandığını ancak bugün başarılı faaliyetlere imza attığını kaydetti.

Bakan Eker, “Ekonomi, siyasi istikrarla büyür. Son 11 yıl içerisinde dikkat edin, içeriden dışarıdan birileri sürekli Türkiye’nin istikrarını hedef alıyor, çünkü biliyorlar ki siyasi istikrar bozulursa peşinden ekonomik istikrar bozulur, peşinden bütün parametreler, bütün göstergeler değişir, olumsuz etkilenir. Onun için biz, Türkiye’nin ekonomisini büyütme, kalkınmasını sağlama ve 2023 hedeflerine ulaştırmak için siyasi istikrarı her zamankinden daha fazla sahiplenmeli, siyasi istikrara sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

Bakan Eker, bugün dünyada birçok şirket ve ülkenin, kendi ülkelerinin arazileriyle yetinmediğini, farklı yerlerden arazi kiralayarak veya satın alarak üretim yaptığını belirterek, “200 milyon hektar alanın üzerinde şu anda çok uluslu şirketler veya bazı ülkeler tarafından kiralanmış veya satın alınmış durumda. Ne yazık ki arazilerin kiralandığı ülkelerden önemli bir kısmı dünyada gıda güvenliğinin en yüksek düzeyde tehlikeli olduğu ülkelerdir” dedi.

Bakanlığında 63 ayrı disiplinden personelin görev yaptığını ifade eden Bakan Eker, Türkiye’nin siyasi istikrarla ekonomik büyümesine paralel olarak tarım sektörünün bugün 62 milyar dolar tarım hasılası elde ettiğini ve Avrupa’da birinci, dünyada da 7. sırada olduğunu kaydetti.

Üreticilerin, üretim konusunda değil satışta sorun yaşadığını vurgulayan Bakan Eker, bu konuda çözüm geliştirilmesi, modeller ortaya konulması gerektiğini söyledi. Sözleşmeli üretimin önemine işaret eden Bakan Eker, son olarak aspir konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını anımsattı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden beklentilerini de sıralayan Bakan Eker, sözleşmeli üretim modelleri üzerine çalışma yapılmasını istedi. Bakan Eker, göreve başlayacak personele hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, amaçlarının ülke tarımının kalkınması, çiftçilerin refah seviyesinin artması olduğunu belirterek, kuruluşlarının finansman sıkıntısı olmadığını, isteyen çiftçiye imkanlarının uygun olması koşuluyla kredi verdiğini söyledi. Uluslararası arenada işbirliklerine imza attıklarını ifade eden Teke, 2015 yılında İstanbul’un dünya kooperatifçilerine ev sahipliği yapacağını bildirdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu da, Türkiye’den Ziraat Bankasından sonra tarım için en fazla kredi veren kuruluş olduklarını, aynı zamanda istihdam sağladıklarını ve son yıllara 350 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini anlattı. 2006 yılından sonra 4 bin 200 istihdam sağladıklarını da anlatan Kutlu, bugünkü atamalarla bu sayının 4 bin 450’ye yükseleceğini, ayrıca gelecek yıl ziraat mühendisleri istihdam edeceklerini kaydetti.

DİĞER HABERLER
'Türkiye dünyaya insanlık dersi veriyor'

25 Aralık 2013. 13:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x