Tarım Ürünleri Piyasalarını İzleme Kurulu kurulacak


Girl-with-Carrots

 

Tarım Ürünleri Piyasalarını İzleme Kurulu kurulacakKurul tarafından piyasalar izlenip, alınması gerekli tedbirler belirlenecek

 

ANKARA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarım Ürünleri Piyasalarını İzleme Kurulu kurulacağını, kurulun piyasaları izleyerek, alınması gerekli tedbirleri belirleyeceğini bildirdi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın yazılı soru önergelerini yanıtlayan Eker, tarım ve gıda ürünlerinin fiyatlarının serbest piyasa koşullarında oluştuğunu, fiyatlarda iklimsel etkenler ve dünyadaki gelişmelerin de etkisi olduğunu ifade etti.

 

Tarım sektöründeki üretim, tüketim, piyasa durumu, maliyetler, kuraklık, doğal afetler ve dünyadaki gelişmeler gibi tüm unsurların Bakanlıkça takip edildiğinin altını çizen Eker, ilgili tüm birimlerle işbirliği içinde ortak çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

 

Eker, bu kapsamda bakanlık koordinasyonunda ilgili tüm kurumların üst düzey temsilcilerinin yer aldığı Tarım Ürünleri Piyasalarını İzleme Kurulu kuracaklarını, kurul tarafından piyasaların takip edileceğini ve alınması gerekli tedbirlerin belirleneceğini ifade etti.

 

Bakanlığın, tarım ve gıda fiyatlarının artmasında çiftçileri stokçuluk yaptığı için sorumlu gösteren açıklama yapmadığını belirten Eker, üretici gelirlerinin artırılmasına yönelik çalışmaların artarak devam edeceğini vurguladı.

 

Eker, buğdayın ekmek maliyetindeki payının yüzde 21 civarında olduğunu da anlatarak, kalan yüzde 79’luk kısmı genel imalat giderleri, fırıncı karı, bayi ücreti ve KDV’nin oluşturduğunu kaydetti.  AA

DİĞER HABERLER
Zeliha Keskinoğlu sevenleri tarafından toprağa verildi.

 

 


24 Ekim 2014. 10:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x