‘Tarım ve İnsan’ Fotoğraf Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “Tarım ve İnsan” konulu 4. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nı kazanan yarışmacılar ödüllerini aldı.

 

Ödül töreninde konuşan Bakan Eker, insanoğlunun hayatındaki en önemli faaliyet olan tarımın, insanoğlu yerleşik hayata geçtiği andan itibaren var olduğunu belirterek, “Bu geçen zaman zarfında insanlar başka faaliyetler yapıyor, yapacak. Ama tarımın dışındakilerin tamamının bir ömrü var. İnsanoğlu tarihinin belirli bir döneminde var, sonra değişiyor, başka bir şeye dönüşüyor, yok oluyor. Örneğin 50 yıl önce hayatımızda olmayan birçok teknolojik ürün bugün var. 50 yıl sonra bugün sahip olduğumuz teknolojik ürünün çoğu olmayacak, yerine başkaları gelecek” diye konuştu. 50 yıl sonra değişmeyen, değişmeyecek olan ve insanlığın sürekli ihtiyaç hissedeceği şeyin tarım olacağına dikkati çeken Bakan Eker, tarımın insan beslenmesinin kaynağı olduğunu söyledi.

 

Tarımın aynı zamanda Türklerin kültürü olduğunu ifade eden Bakan Eker, “Üzerinde yaşadığımız coğrafya, hangi canlıların yaşadığını tayin ediyor. Hangi bitkiler, hayvanlar ve canlılar olacağına coğrafya karar veriyor. Sonra o coğrafya üzerinde yaşayan canlılar birbirinin beslenmesinde rol oynuyor. Ekip biçtiğimiz, yetiştirdiğimiz, ürettiğimiz tarımsal ürünler, bitkiler gıdamızı oluşturuyor. O gıdalar bizim ticaretimizi, sanayimizi oluşturuyor. Toplumlararası ilişkileri belirliyor” dedi.

 

İnsanın ebediyet özlemi olduğunu bildiren Bakan Eker, insanın ebedi kalmak istediğini, fotoğrafın da anın ebedileştirilmesi olduğunu dile getirdi.

 

Bakan Eker, fotoğraf makinesinin icadının insanlık tarihinde önemli bir aşama olduğunu belirterek, “Aslında bu ebediyet özlemi arayışın bir parçasıdır. Biz, bakanlık olarak insanlık kültürünün en önemli alanlarından birini teşkil eden, menşeini, kaynağını teşkil eden tarımın insanla olan ilişkisinin edebileştirmesi çalışmasının bir arayışı olarak Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması’nı düzenledik” diye konuştu.

 

Çabalarının yankı bulduğunu dile getiren Bakan Eker, her yıl biraz daha fazla katılım sağlandığını, kategori sayısını da 6’ya çıkardıklarını kaydetti. Yarışmanın Türkiye’nin kültürüne önemli hediyeler sunduğunu anlatan Bakan Eker, Türkiye’nin kültür birikimine önemli katkı sağlandığını söyledi.

 

Konuşmasının ardından Bakan Eker, yarışmada dereceye girenlere para ödüllerini ve plaketlerini verdi. Bakan Eker, daha sonra katılımcılarla birlikte açılışını yaptığı sergiyi gezdi.

 

Toplam 15 bin lira ödüllü yarışmaya 704 katılımcı 3 bin 127 eserle katıldı. 19 fotoğraf ödüle 153 eser sergilenmeye değer bulundu.

 

Devlet Sanatçısı Ozan Sağdıç, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Arslan Güven, Uluslararası Savaş Fotoğrafçısı ve Belgesel Yapımcısı Coşkun Aral, Denizbank Kültür ve Sanat Yöneticisi Perihan Yücel, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serhat Kaymas ile Yayın Dairesi Başkanlığı Proje Geliştirme ve Programlama Çalışma Grubu Sorumlusu Ali Metin’den oluşan jüri üyesinin seçimiyle derece giren yarışmacılar şöyle:

 

-Genel kategori:

1. Eyüp Karakuş Hüsna Altın

2. Sebahattin Özveren Orhan Köse

3. Celal Gezici Mustafa Zengin -Çiftçi özel ödülü:

Özgün Atilla Sabri Altın -Öğrenci özel ödülü;

Hakan Yaralı Aytaç Özcan -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları özel ödülü:

Kadir Çivici Songül Acar -Denizbank çalışanları özel ödülü:

Nursen Kaçan Yeşim Eralp Dağdelen

-Jüri özel ödülleri: Ahmet Fatih Sönmez Ali Sak Murat Kaya Seyit Konyalı


Yazan - 27 Aralık 2012. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x