Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Duyurusu


555

 

 
TKDK, IPARD-II DÖNEMİ 1. BAŞVURU ÇAĞRI İLANINA ÇIKTI

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bugün itibariyle IPARD-II Dönemi 1. Başvuru Çağrı İlanına çıktığını duyurdu.

 
Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, başvuru kabulüne ilişkin çağrının, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgili olduğu belirtildi.

 

başvuru (1)
Açıklamada, “Başvuru çağrısı kapsamında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlara (Süt üretim, kırmızı et üretim, beyaz et üretimi ve yumurtacılık) 115 milyon Avro, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlara (Süt işleme, et işleme, meyve-sebze için soğuk hava deposu, su ürünlerinin işlenmesi) 60 milyon Avro ve Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirmeye(Bitkisel üretim, arıcılık, zanaatkârlık ve yerel ürünler, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji) 52 milyon Avro destek sağlanacaktır. Başvurular kademeli olarak alınacak olup ilk projeler 25 Ocak Pazartesi gününden itibaren TKDK Malatya İl Koordinatörlüğünde kabul edilmeye başlanacaktır. Buna göre Süt, Et, Kanatlı et ve yumurta tavukçuluğu için başvurular 25 Ocak – 26 Şubat 2016 tarihleri arasında yapılabilecekken, İşleme ve pazarlama sektörü başvuruları, 29 Şubat – 25 Mart tarihleri arasında yapılabilecektir. Son sektör olan çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi için ise başvurular 22 Nisan 2016 tarihine kadar kabul edilecektir. Ayrıca proje sahipleri istedikleri takdirde projelerini 18 Ocak Pazartesi gününden itibaren İl Koordinatörlüğünden önceden randevu alarak ön inceleme yaptırabileceklerdir” denildi.

ipard-2-destek
IPARD-II programı tanıtım faaliyetlerine devam eden TKDK Malatya il Koordinatörü Mehmet H. Dere, IPARD-II kapsamında proje yapmayı düşünen Malatyalıları İl Koordinatörlüğüne beklediklerini ifade etti. Dere, “Belirlenen bütçeler tüm Türkiye için ayrılan rakamlardır. Malatya olarak belirlenen destek pastasından daha fazla faydalanmamız için proje yapmayı düşünen proje sahiplerinin projelerini mutlaka ön inceleme için 18 Ocak tarihinden itibaren İl Koordinatörlüğümüze getirmelerini bekliyoruz. IPARD-II Programı Malatya’mıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
Hibe oranının yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değiştiği, 40 yaş altındaki genç yatırımcılara ve dağlık alanlardaki yatırımlarda destek oranın artığı kaydedildi. Açıklamanın devamında, “Hayvancılık sektöründe destek oranı en az yüzde 60, ancak başvuru sahibi 40 yaşın altında ve yatırım arazisi dağlık alanda ise hibe oranı yüze 70 olarak uygulanacaktır. İşleme sektörü için tüm alanlarda hibe oranı yüzde 50, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme alanında ise destek oranı yaş ve yatırım arazisinden bağımsız olarak yüzde 65 şeklinde belirlenmiştir. Hibe oranlarının yanında uygun harcamalar için KDV muafiyeti uygulaması devam etmektedir.

 
Dolayısıyla hibe oranı artmaktadır” ifadelerine yer verildi.


Yazan - 21 Aralık 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x