Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 25 ürüne enflasyon takibi


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda enflasyonuyla mücadele kapsamında enflasyon payı yüksek 25 ürünü, ürün takip masaları aracılığıyla sıkı izlemeye aldıklarını açıkladı.

 

Bakan Pakdemirli: “25 ürünü çok sıkı takibe başladık. Ticaret bakanlığı ile çok koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Mesela ayçiçeğinde yüzde 27 olan ithal vergisinin Ticaret Bakanlığı ile görüşüp yüzde 13’e indirilmesini sağladık. Bu da enflasyona dokunan taraf. Gıda masalarında her ürünün bir sahibi var, aktif çalışıyor. Ticaret Bakanlığı’nda da benzer bir çalışmanın yapıldığını biliyorum” açıklamasını yaptı.

 

Un fiyatları ve kar marjları için de açıklama yapan Bakan Pakdemirli: “Unla ilgili bir takım neticeler aldık, yeterli değil, biraz daha uncularla önümüzdeki günlerde yeniden konuşacağız. Çok doğal olarak şöyle bir durum var; genelde diğer sektörlere göre kar marjları ortalamanın altında, o yüzden böyle dönemlerde biraz daha kar edeyim düşüncesi hepsinde vardır. Bu sebepten, biz biraz daha konuşup, tabii serbest piyasa kurallarını bozmadan, ‘burada bir milli duruş sergileyin, dövizde bir dalgalanma yaşadık ne yapabiliriz’ diye konuştuğumuz sektörün öncülerinin bir kısmından olumlu geri dönüş alıyoruz. Mesela gübrede yüzde 15 dolayında bir gerileme sağladık, şimdi yeme bakıyoruz, tabii bunlar tüketiciye hemen dokunan şeyler değil, ara evreler ama bir buğday bir ekmek, bunlar daha çok dokunan ürünler.” dedi. Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) 1100 TL’den un verdiğini de belirten Bakan Pakdemirli: “2 milyon tonun üzerinde bir stoğumuz var şu anda, ihale açtık ve yurt dışından da ürün getiriyoruz, buğdayla ilgili bir sıkıntımız yok” açıklamasını yaptı.

 

Ayrıca İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul’da 1.25 liradan satılan ekmek fiyatında değişiklik olmayacağını açıkladı ve bazı yerlerde ekmeğin 1.5 liraya satıldığını, sıkı denetimler ile bu işletmeler hakkında cezai işlem başlatılacağını duyurdu.


Yazan - 4 Ekim 2018. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x