Tarımda fiyatlar dondu…


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,  kurbanlık fiyatlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. (Burak Özkan - Anadolu Ajansı)

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar:

-“Genel tüketici enflasyonunun yüzde 7 olduğu bir ortamda tarımda üretici enflasyonu sıfırın altına indi”

 

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda yıllık üretici enflasyonunun yıllık bazda sıfırın altına indiğini bildirerek, “Genel tüketici enflasyonunun yüzde 7 olduğu birortamda tarımda üretici enflasyonu sıfırın altınaindi. Tarımda üretici fiyatları, Kasım ayında yüzde 1,85 geriledi; yıllık enflasyon yüzde 2,86’dan yüzde eksi 0,82’ye geriledi” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Kasım ayı itibarıyla genel tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) aylıkta yüzde 0,52, yıllıkta yüzde 7 arttığını, Kasım’da aylık bazdayüzde 0,58azalan gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyatların, yıllıkta yüzde 5,20’den yüzde 3,55’e indiğini hatırlattı.

Buna göre, Kasım ayında hem tarımda üretici hem de tüketici enflasyonunun genel tüketici enflasyonunun altında gerçekleştiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tarımda üretici fiyatları, tarla üretiminin en üst noktalara ulaştığı yaz aylarının yaşandığı bir döneme girildiğinden dolayı düşmüştü. Eylül ayıyla birlikte yüzde 1,01’lik bir artış yaşanmıştı. Ekim ayında yüzde 0,63’lük bir gerileme görülmüştü. Aylık bazdaki gerileme yıllığa da yansımış ve tarım üretici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 3’ün altına inmişti. Ekim ayı itibarıyla yıllık enflasyon da yüzde 4,39’dan yüzde 2,86’ya düşmüştü.Geçen ay da tarımda üretici fiyatları yüzde 1,85 azalması nedeniyle Kasım itibarıyla yıllık enflasyon sıfırın altına, yüzde eksi 0,82’ye geriledi.Böylece 2015 yılı Kasım ayında yıllık bazdayüzde 11,09 olan tarımda üretici fiyat artışı, bu yıl yüzde eksi 0,82’ye indi.Kasım ayları itibarıyla yıllık enflasyon son bir yılda 11,91 puan azaldı.

Buna göre, tarımda üretici enflasyonu, genel tüketicienflasyonunun yıllıkta 7,82puan, gıda ve alkolsüz içeceklerdeise 4,37 puan altında kaldı.

Tarımda üretici fiyatındaki artış ile gıda ve alkolsüz içeceklerdeki artış arasındaki farkın 2,34 puandan 4,37 puana çıkması üretici market fiyatları arasındaki makasın Ekim ayına göre Kasım’da daha fazla açıldığını göstermektedir. Çiftçi, artık enflasyonun mağdurudur. Ürettiği ürünü, bir yıl önceki fiyatın altında satmak zorunda kalmaktadır. Buna rağmen, tüketici de makul fiyatlarla ürün alamamaktadır.”


14 Aralık 2016. 11:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x