Tarımda hata lüksümüz yok


Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hüsamettin Gülhan, Türkiye tarım politikalarını değerlendirdi.
        
KAHRAMANMARAŞ – Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hüsamettin Gülhan, Türkiye’nin tarımda hata yapmaması gerektiğini belirterek, “bu saatten sonra hata yapma lüksümüz yoktur”dedi.

Gülhan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin düzenlediği “Kariyer Günleri” adlı seminerde yaptığı konuşmada, dünyada ve Türkiye’de çok fazla yatırım kirliliği bulunduğunu kaydederek, bunun sebebinin, yatırımları finanse edebilecek paranın olmamasından kaynaklandığını belirtti.

Bu açığı bankaların kapatması gerektiğini söyleyen Gülhan, Ziraat Bankası’nın Türkiye’de 147 yıldır tarımı finanse eden bir banka olduğunu hatırlatarak, Türkiye’de tarımsal trendlerin artmaya başladığının ve Ziraat Fakülteleri’ne çok büyük iş düştüğünün altını çizdi.

Türkiye’de gelişen tarım trendlerinin, kurumlar ve üniversite olarak birlikte sırtlanılması gerektiğini anlatan Gülhan, Türkiye’nin olmazsa olmazlarından birinin de yatırımcıyı doğru yönlendirmek olduğunu söyledi.

Tarım varlıklarımız başka ellere geçer

Türkiye’nin özellikle tarım konusunda hata yapma lüksünün olmadığına dikkati çeken Gülhan, “Tarımda, Türkiye bu saatten sonra hata yapmamalıdır ve hata yapma lüksümüz yoktur. Hata yaparsak Türkiye’nin tarım varlıklarının başkalarının eline geçmesini sağlar” dedi.

“Tabiat boşluk kaldırmıyor, biz bir boşluk yaparsak gelir başka bir ülke bu boşluğu doldurur” diyen Gülhan, “Bakın şimdi dünya şu anda buğday ve şeker stokluyor. Dünyada pamuk ve şeker stokları tarihte olmadığı kadar azalmış vaziyettedir. Az gelişmiş ülkelerde şeker üretiminin azalması, o ülkelerdeki özellikle çocukların şekerin tüketmemesinden kaynaklı. Zeka gelişimindeki yetersizlik de o ülkelerin direkt olarak kalkınmasını engelleyen en önemli etkenlerden bir tanesidir” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
Japonların radyasyona karşı ümidi ayçiçeği

11 Mart 2011. 10:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x