Tarımda “Tefecilere karşı ortaklık” Çağrısı


Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nce; ‘Tefecilere Teslim Olma Tarım Kredi Kooperatifine Ortak Ol’ sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında Mersin’e 300 bin TL’lik kaynak aktarıldığı bildirildi. 

Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği Müdürü Osman Nuri Okumuş, Birlik Müdür Yardımcıları Kadir Çimen, Tevfik Ongun, Muharrem Kaplan ve Ömer Taş ile birlikte MERADA Tesisleri’nde düzenlenen toplantıyla tarımsal krediler hakkında açıklamalarda bulundu. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin, Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olduğuna dikkat çeken Okumuş, söz konusu kooperatiflerin tarıma sağladığı sıfır faizden başlayan ve yıllık en fazla yüzde 5 faizli kredi imkanlarının yanı sıra kaliteli ve ucuz tarımsal girdileri, tarımsal sigortacılıkla birlikte her türlü sigortacılık hizmetleri, ücretsiz tarımsal danışmanlık hizmeti veren uzman ziraat mühendisleri ve tarımın söz konusu olduğu her türlü hizmetten tecrübeli personel aracılığıyla yararlanabilmeleri adına tüm çiftçileri Mersin’de bulunan toplam 45 tarım kredi kooperatifine kahve içmeye beklediklerini anlattı.

“MERSİN’DEKİ TRAKTÖR SAYISI 73 YILDA 30 BİNİ AŞTI”

1927 yılında Mersin’de 21 traktör varken, 2010 yılı sonu itibariyle bu rakamın 30 bini aştığına dikkat çeken Okumuş, “Mersin, fiziki konumundaki pek çok olumsuzluğu, avantaja çevirerek ülkemizin vazgeçilmez tarım merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kentte 25 binin üzerinde tarım kredi kooperatifi ortağı bulunuyor ve bu ortaklarımıza 2010 yılında 92 milyon TL’lik kredi kullandırıldı. Mersin’de yılda birkaç ürün alındığından tarımsal girdi pazarında yoğun bir rekabet olmuştur. Bazı sektörlerde olduğu

DİĞER HABERLER
Rusya ve Avrupa'ya üzüm taşıyan tırlar yola çıktı

gibi tarımda da kalitesiz, ‘merdiven altı’ üretimi yapılan gübre gibi pek çok girdi, ne yazık ki kentte kötü kişiler tarafından çiftçilerimize satılmaktadır. Kurumsallaşmış yapısıyla Tarım Kredi Kooperatifleri, modern tesislerinde ürettiği tohum, gübre ve ilaç gibi tarımsal girdilerle kaliteli üretimde marka haline gelmiştir. Kurumumuz, kayıt dışı tarımsal ekonomiyle mücadele ederek, ülkemizde büyük bir katma değer oluşturmaktadır” dedi.

“MERSİN’E 300 BİN TL’LİK BİR KAYNAK AYRILDI”

Mersin’de tarımsal sermayenin yetersizliği, üretim faaliyetlerinde bulunmak isteyen vatandaşları şehirlere yönelttiğinin altını çizen Okumuş, yetersiz sermayeye rağmen borçlanarak üretim yapmaya çalışan çiftçilerin mevcut kredi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için değişik kredi kuruşlarına gittiklerindeyse yüksek maliyetlerle borçlandığını dile getirdi. Devletin her yıl açıkladığı indirimli tarımsal kredilerin kullanım adresinin; Tarım Kredi Kooperatifleri olduğunu vurgulayan Okumuş, kefilli veya
kefilsiz olarak yılda 250 bin TL’ye varan kredi imkanın yanında kredide 5 yıla varan vade imkanlarıyla çiftçilerin her zaman yanında olduğunu kaydetti. Okumuş, bu kapsamda da Mersin’de üretim yapan çiftçilere ve tarımsal üretimi düşünenlerin kullanımı noktasında kente 300 milyon TL’lik kaynak ayrıldığını açıkladı.

“UCUZ TARIMSAL KREDİ VE KALİTELİ GİRDİ İHTİYACINI KARŞILIYORUZ”

Mersin’in ucuz tarımsal kredi ve kaliteli girdi ihtiyacını, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak karşılamaya hazır olduklarını belirten Osman Nuri Okumuş, üretici çiftçilerle tarımsal faaliyet düşünen yatırımcıların, kendilerine ayrılan kaynağı kullanmalarını beklediklerini söyledi. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 147 yıldan bu yana Türkiye’nin dört bir yanında tarımın can damarı olarak öne çıkan çiftçilerin tarımsal girdi ve finansman ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını dile getiren Okumuş, ortakların en az 2 kefille kooperatiflere geldiklerinde kredi kullanabildiklerini hatırlattı.

DİĞER HABERLER
Bakan Çelik'ten besicilere "mera" müjdesi

“ÇİFTÇİLERE ‘KEFİLSİZ KREDİ’ İMKANI DA SUNULUYOR”

Ancak kefilsiz kredi kullanmak isteyen çiftçilere de gerekli kredi imkanının sağlandığını ifade eden Okumuş, kooperatiflerce ortakların genel ihtiyaç, tohumluk, kimyevi gübre, zirai ilaç, hayvancılık, akaryakıt, fide gibi bir yıl vadeli işletme kredileriyle ziraat alet, seracılık, hayvan edindirme, ağırlıklı teçhizat gibi 5 yıl vadeli yatırım kredisi de kullandırıldığını vurguladı. Okumuş, “Hayvancılık ve modern damlama sulama sistemleri konusunda sıfır faizli olmak üzere diğer kredi konularına göre yüzde 5 faiz sübvansiyonlu kredi kullandırılmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri, hububat ve bakliyat destekleme ödemelerine de aracılık etmektedir” diye konuştu.

“MERSİN’İ ‘İYİ TARIMIN MERKEZİ’ YAPMAK İSTİYORUZ”

‘İyi Tarım Uygulamaları Grup Sertifikasyonu’ için Bölge Birliği’ne bağlı 7 kooperatifin aynı zamanda da ortağı olan 46 çiftçinin, sertifikasyon için başvuruda bulunduğu bilgisini de veren Okumuş, çiftçilere sertifikasyon sürecinde iyi tarım uygulamaları eğitimi verildiğini anlattı. Erdemli, Aydıncık, Silifke ve Bozyazı kooperatifleri hinterlandında domates, patlıcan ve hıyar gibi sebze üreticiliği yapan ortak çiftçilerin eğitim süreci tamamlanarak, iyi tarım uygulaması sertifikası almaya da hak kazandığının altını çizen Okumuş, bu sayıyı 2011 yılında daha da arttırmak istediklerini, bunun yanında Mersin’i ‘iyi tarımın merkezi’ yapmak istediklerini de sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından TÜRKGAP Sertifikasyon Müdürü Altan Aydın tarafından, iyi tarım uygulamaları kapsamında yürütülen çalışmalara katkı ve destekleri nedeniyle Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği Müdürü Osman Nuri Okumuş ve ilgili birim çalışanlarına bir teşekkür plaketi takdim etti.(İHA)

DİĞER HABERLER
"Çiftçinin arazisi ipotekle yabancının eline geçiyor"

30 Ocak 2011. 10:06
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x