Tarımda Türkiye-Tacikistan İşbirliği


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  ve Tacikistan Cumhurbaşkanı îmamali Rahman tarafından  düzenlenen basın toplantısında Türkiye Tacikistan arasında tarımsal işbirliği anlaşması imzalandı.

 

Konuşmasında Tacik Cumhurbaşkanı Rahman’a “Aziz Biraderim” diyerek seslenen Cumhurbaşkanı Gül, Tacik heyetini Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, ziyaretin Türkiye’nin Tacikistan’ın bağımsızlığını tanımasının 20. yıl dönümüne rastladığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül , “Ayrıca bldiğiniz gibi Türkiye Duşanbe’de ilk büyükelçiliği açan ülkelerden de birisidir. Değerli kardeşim Rahman’ın daveti üzerine 2009 yılında Duşanbe’ye büyük bir heyetle bir ziyaret yapmıştık. O heyette gerçekten olağanüstü misafirperverlik göstermişlerdi bize. O heyette çok sayıda Türk iş adamı vardı. O günden bugüne ticari ilişkilerimiz, karşılıklı yatırımlar daha da gelişti. Bugün 500 milyon dolara ulaşan ticaret hacmine ulaştık” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı  Gül, şunları kaydetti; ‘Türkiye ile Tacikistan aynı kültür coğrafyasında yer alan, ortak bir geçmişi ve değerleri paylaşan iki dost ülkedir. Hemen bu ortaklığın başında Mevlana Celaleddin Rumi gelmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı değerli kardeşim, dün Konya’da Şeb’i Arus törenlerine katılmıştır. Sayın Başbakanımızla da bir araya gelmişlerdir. Toplantılar yapılmıştır. Yine iş dünyası ile toplantılar yapmıştır. Tüm bunlar Türkiye ile Tacikistan’ın yakınlığını, dostluğunu ve ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.”    Tacik Cumhurbaşkanı Rahman ile baş başa ve heyetler arasında yaptıkları görüşmelerde ikili ilişkiler ve tüm Orta Asya’nın güvenliği ile ilgili konuları konuştuklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül  “Biraz önce çok sayıda anlaşmayı değerli bakanlarımız imzaladılar. Bu da bu ziyaret vesilesi ile ilişkilerimizin daha ileri düzeye taşındığının işaretidir. Biz Tacikistan’ın güvenliğine, istikrarına ve ekonomik kalkınmasına çok önem veriyoruz. Bu çerçevede siyasi ilişkilerimiz gayet muntazamdır. Mükemmel şekildedir Özellikle ekonomi konusunda, enerji alanında işbirliğini konuştuk. Tacikistan Asya’nın en zengin su kaynaklarına sahip olan çok önemli bir ülkedir. Özellikle hidroelektrik santralleri kurulması ve bu suların enerjiye dönük şekilde Tacikistan’a hizmet etmesi yönünde yapacağımız işbirliklerini geniş bir şekilde konuştuk” değerlendirmesinde bulundu.

 

 “Türkiyedeki tarımsal çalışmaları aynen  uygulamak için Bakanıma emir verdim”  

 

Cumhurbaşkanı îmamali Rahman da konuşmasında Türkiye ile tarım alanında çok ciddi işbirliğine hazır olduklarını söyledi. İki gün boyunca Türkiyede’ki  ilerlemeleri, tarımsal gelişmeleri görme imkanı bulduğunu ve kendi devlet bakanlarına emir vererek aynı uygulamaları Tacikistan’da yapmak için harekete geçtiklerini ifade etti.

 

İki Cumhurbaşkanı tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında tarım enerji, mali konular başta olmak üzere 9 anlaşma imzalandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de Tacikistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Kosim Kosimov ile tarım alanında işbirliğine dair mutabakat muhtırasını imzaladı. Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı îmamali Rahman’ın Türkiye’ye yaptığı resmi ziyaretin sonuçlarına ilişkin ortak bildiriye ise Cumhurbaşkanı Gül ile  Cumhurbaşkanı Rahman imza attı.


Yazan - 18 Aralık 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x