TARIMDA VERİM KAYBINA BOR MADENİ ÇARE OLACAK


Dünyadaki toplam rezervin yüzde 70’ine sahip olduğumuz bor madeni, şimdi de ‘tarım’daki verim kaybına ilaç olarak kullanılacak

Ülkemizin kıymetli madenlerinden biri olan ‘Bor’ kullanılarak hem ürünlerin verimliliği artacak hem de daha dayanıklı ve besleyici meyve ve sebzeler üretilecek.

Dünya rezervlerinin yüzde 70’ine yakınına ise Türkiye sahip. Tarımda da kullanılan bor katkılı gübreler sayesinde ürün verimliliğinin yüzde 20 arttığı uzmanlar tarafından belirtilmişti. Bu kıymetli Bor madeninden her türlü yararlanılması için planlar yapıldı. Bu çerçevede Tarım-Bor Araştırma ve Uygulama Programı hazırlanıyor. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım sektöründeki kuruluşlar ve üniversitelerle birlikte ortak bir çalışma da başlatıldı.

Buğday ön sırada

BOREN’in öncülüğünde yapılan çalışmalar çerçevesinde üç üründe proje önerileri geliştirildi.

Borun,buğday,domates ve buğday üretimine sağlayacağı katkılar için özel araştırma yapılacak. Üzümde acele olarak bu ay, domateste ise 2012 mart ayında çalışmaların başlayacağı iletildi.

Kayısı ve fındık

Önümüzdeki günlerde, çay,fındık,kayısı gibi ürünlerdeki çalışmalar da bunlara ilave edilecek. Malatya Kayısı Araştırma, Giresun Fındık Araştırma, ÇAYKUR gibi kurumların da katkılarıyla bugüne kadar çok sayıda toplantı gerçekleştiği bildirildi.

Bor madeni halen inşattan tekstile, enerjiden sanayiye, seramikten uzay teknolojilerine kadar pek çok alanda kullanılıyor.

 


8 Ocak 2012. 18:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x