Tarımda yeni düzenlemeler yolda


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Adıyaman'da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen Tarım Sektörü Ortak Akıl toplantısına katıldı. ( Hakan Furkan - Anadolu Ajansı )

 

 

 

 

Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen Tarım Sektörü Ortak Akıl toplantısına katıldı. Burada katılımcılara seslenen Çelik, Adıyaman’da olmaktan duyduğunu mutluluğu dile getirerek, bugün Adıyaman’a bakanlığı getirdiklerini söyledi.

 

Dönem içerisinde 7 bölgede önemli toplantılar gerçekleştirdiklerini belirten Çelik, bu toplantılarda tarım sektörünün sıkıntılarını tespit ettiklerini aktardı. Bu problemlerin çözülmesi için hemen gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

 

“Süreç içerisinde yasal düzenlemeleri yapmak için çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın, üreticilerimizin talepleri doğrultusunda bu politikalara şekil verme gayreti içerisindeyiz. Tarım sektörü stratejik bir sektör. Sanayi devrimiyle tarım sanki ikinci, üçüncü derecede kaldı gibi ama 100 yıl bize gösterdi ki tarımsız olmuyor. Yani teknolojinin tüm ürünleri olmasa da hayatınızı sürdürebilirsiniz ama tarım ve tarım ürünleri olmadan hayatınızı sürdüremezsiniz. Dolayısıyla burada önemli bir sektörün kıymeti şehirler biraz daha tahrip edildikten sonra anlaşılmaya başlandı. Büyükşehirlerimiz büyük ölçüde tahrip edildi. Tarım arazileri tarım alanından çıkarıldı ve Türkiye’de bu anlamda mekan itibarıyla daralma olduğu gibi, dünya genelinde de aynı sorun yaşanıyor.”

 

Dünyada gıda alanında yaşanan sorunlara işaret eden Çelik, “Şimdi 34 ülke açlık tehlikesiyle karşı karşıya. 34 ülke gıdaya ulaşmaya çalışıyor. 80 ülke suya ulaşmada zahmet çekiyor. Bu derece daralan şartlar ve insan hayatını direkt ilgilendiren konularla ilgili olarak, bu güzel coğrafyada, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, bölgenin değil dünyanın ambarı olacak bu güzel coğrafyada tarım, hayvancılık, üretim adına atılması gereken ne adımlar varsa bunları atmakla yükümlüyüz.” diye konuştu.

 

Toplantıya TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, AK Parti Adıyaman milletvekilleri Adnan Boynukara ve İbrahim Halil Fırat, bakanlık bürokratları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum amirleri ve çiftçiler katıldı.


Yazan - 18 Haziran 2016. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x