Tarımda,2023 vizyonu temel hedefleri ortaya kondu….


78

 

 

41 yılda sadece 450 bin hektar arazi toplulaştırması yapılmışken, 11 yılda 4 milyon hektarın üzerinde
toplulaştırmanın bitirilerek parçalı arazilerin birleştirildiğini, 2 milyon hektar alanda ise toplulaştırmanın devam ettiğini, kontrolsüz ilaç satışının önlenmesi amacıyla, reçeteli zirai ilaç satışının başlatıldığını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 10 bin veteriner hekim ve ziraat mühendisinin, tarlada ahırda, merada,bahçede çiftçinin ayağına giderek, onlarla omuz omuza çalıştıklarını belirtti.

 

 

Eker, tarım ürünleri ihracatının 10 yılda 4 kat artarak 16 milyar dolara çıktığını, Türkiye’yi 188 ülkeye 1.663 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir ülke konumuna getirdiklerini, tarımı stratejik sektör olarak ele alarak, 83 yıldır beklenen Tarım Kanunu’nun da içinde olduğu sektörlerle ilgili 15 kanunu hayata geçirdiklerini,yüzde 59’larda olan tarımsal kredi faiz oranlarının düşürüldüğünü, sıfır faizli kredi sağlandığını ve cari faiz oranlarının konulara göre, sıfır ile yüzde 7,5 oranında uygulandığını anlattı..

 

 

Kredi geri dönüş oranları yüzde 98

 

 

Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından kullandırılan kredilerin oranlarında da yüksek
düzeyde artış sağlandığını, kredilerin geri dönüş oranlarının da yüzde 98’lerde olduğuna dikkat çeken
Eker‘’ Çiftçimiz, üreticimiz, kredisini artık tıkır tıkır geri ödüyor. Eski günler geride kaldı. Artık geliri iyi olan çiftçi kardeşlerimiz borcuna sadık. Aldığı krediyi zamanında ödemenin keyfini yaşıyor’’ dedi.

DİĞER HABERLER
Zeytinyağı ihracatı yüzde 20 arttı

 

 

Hibe desteklerinin eski parayla 9 katrilyona yükseldiğini, son 11 yıllık dönemde çiftçilere toplam 60 milyar lira nakit tarımsal destek ve mazot desteğinin ilk kez iktidarları döneminde verildiğini rakamlarla veren Bakan, kimyevi gübre desteğinin doğrudan çiftçiye ödendiğini dile getirerek şöyle devam etti:

 
Sigorta poliçe bedelinin yüzde 50’sini karşılıyoruz

 

 

“ Prim desteği ürün sayısı 4’ten 17’ye, destek tutarı da, bu yıl 2,4 milyar liraya çıktı. Verimlilik esaslarına göre 30 adet tarım havzası belirleyerek, hangi bölgede, hangi üründen en iyi verim alınacağını ve tarımın gücünü artırdık. Doğal afetlere karşı çiftçinin emeğini koruyan Tarım Sigortası uygulamasını ilk defa biz başlattık. Kuraklık, don ve diğer tabii afetlerden çiftçimizi korumak için sigorta poliçe bedelinin yüzde 50’sini karşıladık. Kırsal kalkınma hamlesini başlattık, ilk kez tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, ambalajlanması gibi tarımsal sanayi tesisleri kuran girişimcilere, yüzde 50 hibe desteğini biz sağladık. Çiftçimizin tarlada, bahçede en çok kullandığı tarımsal makine ve ekipmanlara, yüzde 50 hibe desteği verdik.’’

 

 

Temel hedef,14 milyon hektar toplulaştırma,

 

 

8,5 milyon hektar sulanabilir alan

 

 

12023 vizyonu ile ilgili olarak da; ‘’Sürdürülebilir büyümesini devam ettiren, Tarımsal Gayri Safi YurtiçiHasılası 150 milyar dolara ulaşmış, tarımsal ihracatı 40 milyar doları aşmış, parçalı arazilerini birleştirerek, 14 milyon hektar alanda arazi toplulaştırmasını tamamlamış, 8,5 milyon hektarlık sulanabilir alanın tamamı suya kavuşmuş bir Türkiye temel hedefimizdir’’ diyen Eker,yazılı açıklamasında, stratejik bakış açısıyla ele alınan tarım sektörünün, son yarım yüzyılın en istikrarlı dönemini yakaladığını belirtti..

DİĞER HABERLER
‘Kuzu ve Oğlak Eti Tanıtım’’ projesi

 

 

Uygulanan etkin ve istikrarlı politikalarla, tarımın son 9 yılın 8’inde büyüyerek dünyanın 7. büyük,
Avrupa’nın da en büyük tarımsal ekonomisi olduğunu,başarının FAO ve OECD tarafından da
tescillendiğini, 2002’de 23,7 milyar dolar olan tarımsal milli gelirin, 2012 yılında 62 milyar dolara ulaştığını ifade eden Tarım Bakanı,tarımda kişi başı milli gelirin de 1.064 dolardan 3.591 dolara çıkarıldığını anlattı.

 
Ülkede ilk defa Trakya, Şap’tan ari hale geldi

 

 

‘’ Dünyanın 3. büyük bitki gen bankasını açtık. Su ürünlerini ilk defa destekleme kapsamına alarak, alabalık üretiminde Avrupa’da 1. sıraya yükseldik.Tüketilen her dört çipura-levrekten birisi, Türkiye’den gidiyor. Ülkemizde ilk defa bir bölgenin – Trakya’nın – şap hastalığından ari hale getirilmesini sağladık

 

 

Yerli tohumculuğu destekledik, tohumluk üretimimizi 145 bin tondan, 2012 yılında 647 bin tona çıkardık. Yerli hibrit sebze tohumu kullanım oranını %10’lardan, %50’lere taşıdık. Tohumluk ihracatımızı %540 artırdık, 2012 yılında 120 milyon dolar tohumluk ihracatı yaptık. Türkiye’yi tohum ihraç eden bir ülke konumuna ulaştırdık. “ diyen Bakan, hayvancılık kredileri hakkında bilgi verirken; 2002’de sadece 83 milyon lira olan hayvancılık desteğinin, bu yıl 2,5 milyar liraya yükseldiğini söyledi.

DİĞER HABERLER
Bolu Dağı Tünelinde onarım çalışması

 

 

3 yılda 200 bin üreticiye,7,2 milyar faizsiz kredi

 

 

11 yılda 12 milyar lira hayvancılık desteği verildiğini, hayvancılığın sıfır faizli kredi kapsamına alındığını, son 3 yılda 200 binin üzerinde üreticiye yaklaşık 7,2 milyar liralık faizsiz kredi kullandırıldığını anlatan Bakan Eker, arazi küçüklüğü ve parçalılık sorununa karşı toplulaştırma çalışmalarına hız verildiğini, 2002’ye kadar 41 yılda sadece 450 bin hektar arazi toplulaştırması yapılmışken, 11 yılda 4 milyon hektar alanda toplulaştırmanın bitirilerek, parçalı arazilerin birleştirildiğini, 2 milyon hektar alanda ise toplulaştırmanın devam ettiğini açıkladı.

 

 

Bakanın verdiği bilgiye göre, AB ile uyum çerçevesinde gıda ile ilgili 100’ün üzerinde yeni yönetmelik
çıkarılırken, denetimlere ağırlık verildi, denetçi sayısı artırıldı.Vatandaşların AB standartlarında güvenilir gıdayı tüketmesi sağlanırken, kontrolsüz ilaç satışının önlenmesi amacıyla, reçeteli zirai ilaç satışına geçildi.(Halim Utlu)


28 Kasım 2013. 14:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Çiftçi
Çiftçi
8 yıl önce

Sayın bakanım ağzına sağlık, çiftçinize bugüne kadar az destekle yardımcı oldunuz işler çıkmazda şuan

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x