“Tarımsal hasılayı 63 milyar dolara çıkarmak çok büyük bir başarıdır.”


_DSC6433

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Borsaları Konseyi toplantısına katıldı.

 

 

 

TOBB Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda Bakan Yardımcısı Arzu “Parçalı bir toprak yapısı, küçük işletmeler, miras hukuku nedeniyle de gittikçe parçalanan tarım işletmeleri içerisinde bugün biz dünyada tarımsal ekonomide 11 “incilikten 7’inciliğe geldiysek, tarımsal gayri safi milli hasılamızı 23 milyar dolardan bugün 63 milyar dolara getirmişsek bu çok büyük bir başarıdır” dedi. Bakan Yardımcısı Arzu, buradaki konuşmasında, Türkiye’nin son 10 yılda özellikle tarımda büyüdüğünü ancak tarım işletmelerinin, bölünme nedeniyle işletme başına 60 dekarda tarım yapılabildiğini vurgulayarak  şöyle  devam etti: “2002 yılında nüfusun yüzde 35’i kırsalda yaşarken, 2013 yılında nüfusun yüzde 23’ü kırsalda yaşıyor ve yüzde 24’ü tarımla geçiniyor. Halen nüfusun yaklaşık dörtte biri kırsalda yaşıyor ve tarımla geçiniyor. Parçalı bir toprak yapısı, küçük işletmeler, miras hukuku nedeniyle de gittikçe parçalanan tarım işletmeleri içerisinde bugün biz dünyada tarımsal ekonomide 11 “incilikten 7’inciliğe geldiysek, tarımsal gayri safi milli hasılamızı 23 milyar dolardan bugün 63 milyar dolara getirmişsek bu çok büyük bir başarıdır.” 

 

 

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye’nin yüzölçümü bakımından dünyada 37. büyük ülke olmasına rağmen ekilebilir arazi bakımından 12. büyük ülke olduğunu söyledi. Başkan Hisarcıklıoğlu, verimli ve bir çok tarımsal ürünün yetişebildiği topraklara sahip Türkiye’nin dünya tarımsal üretiminde 30 üründe, dünya tarımsal ürün ihracatında ise 26 üründe ilk 5 ülke arasında yer aldığını bildirdi.
Dünyada toplam tarımsal ürün ihracatının son 10 yılda yüzde 217 artarken, Türkiye’de yüzde 248 arttığını kaydeden Başkan Hisarcıklıoğlu, “Tarımsal ürün ihracatımız 2012 yılında 16 milyar dolara ulaştı. Türkiye, son 30 yılda ciddi bir dönüşüm ve büyüme hamlesi gerçekleştirdi. 2023 yılında tarım sektörümüzü ve ekonomimizi bir üst lige çıkaracağız.” değerlendirmelerinde bulundu.


20 Aralık 2013. 15:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x