Tavuk Dünyası’nın Hedefi: Çin


piazza-maras
Tavuk Dünyası markasını yaratan girişimci Mustafa Kaya, rotasını yurtdışına çevirdi. Bakü’nün ardından Çin’i hedefine koydu.

 

Tavukta, hızlı yemek alanında kurulan zincirlerden birinin girişimcisi, Mustafa Kaya. Tavuk Dünyası markasıyla bu alanda yerini alıyor. Yabancı zorlu rakiplerle mücadele eden Tavuk Dünyası’nı, Türk markası olarak dünyaya yaymaya hazırlanıyor.

 

 
‘Hiç tavuk yediniz mi’ mottosu ile yola çıkmış

 

 
Kaya, küçüklüğünden itibaren restoran sektörüyle haşır neşir olmuş. İstanbul doğumlu. Eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde sürdürüyor. Küçüklüğünden itibaren koyduğu ‘restoran işletmeciliği ile Türkiye ve dünyada tanınmış marka olma’ hedefi için var gücüyle çalışıyor.

 

 
Yurtdışında şubeleşiyor

 

 
Kaya, uzun yıllar farklı markaların bayiliğini yaptıktan sonra ortaklarıyla beraber bu işi öğrenmiş ve kendisinin de bir marka yaratabileceğini düşünmüş. Mustafa Kaya, “Fikir, kendimize ait bir dünya mutfağı restoranımızda geliştirdiğimiz soslu tavuk adını verdiğimiz ürünün çok sevilmesi ile doğdu. Türk insanının damak tadına uygun, bir kaşık yağla tavada pişirip verebileceğimiz ve son derece sağlıklı doğal gıdalarla hazırlanan ürünlerin tutacağını ve çok satacağını düşündük” diye anlatıyor.

 

 
Ürünlerinin deri ve kemik içermediğini aktaran Kaya, temizlenmiş ve kendilerine özel soslarla 12-14 saat marine edilmiş tavuk parçalarını az yağlı tavada ve yüksek alevde 7-8 dakika çevirerek servis ettiklerini aktarıyor. Kaya, “Dönerci, köfteci ve pideci çoktu ama damak tadımıza uygun soslarla icat edilmiş tavuk satışı yapan zincir yoktu. Bu açığı tespit ettik. 2012’de kurulduk. 22 ayda 41 şube açtık” diye konuşuyor.

DİĞER HABERLER
Ege Bölgesi 100 dolarlık ithalat için 157 dolar ihracat gerçekleştirdi

 

 
Marka hedefi

 

 
Mustafa Kaya, gelecek yılla ilgili hedeflerini, “2014’de büyüme hızımız devam edecek. Gelecek yılı 70 şubeyle kapamayı planlıyoruz. Yurtdışına da açılmayı hedefliyoruz. Çin’de fabrika kuruyoruz, bayilik talepleri topluyoruz. 2014’de, Çin’de 10 şube açacağız. En büyük amacımız Türkiye’den çıkan ve dünyada bilinen iyi bir Türk markası haline gelmek. Azerbaycan Bakü’de ilk şubemizi açtık. Almanya’da da üretim tesisi kurmaya hazırlanıyoruz. Dünya genelinde binlerce şubesi olan bir zincir hedefimiz var” şeklinde aktarıyor.

 

 
Tavuk Dünyası’nın kurucusu Mustafa Kaya, tavuk etiyle oynandığı ve sağlıksız olabileceği iddialarıyla ilgili de şunları söylüyor: “Bu iddialara sadece gülmekle yetiniyoruz. Türkiye’de denetimler artık eskisi gibi değil.”

 

 
Tavuğun evde tüketimi çok

 

 
Türkiye’de tavuk tüketiminin evde çok fazla olduğunu ancak restoranlarda aynı oranda tüketilmediğini dile getiren Kaya, şunları anlatıyor: “Bunun nedenini iyi anladığımız için bu markayı ve zinciri yaratmaya karar verdik. Yenilik getirdik, farklı lezzeti Türk halkına sevdirdik. Ayda 750 bin kişi restoranımızda yemek yiyor. Yeni şubelerimizle bu rakamı 1.5 milyona çıkaracağız. Genel kanı tavuk etinin ucuz ve sadece doymak için tercih edildiği yönünde.”

DİĞER HABERLER
Danıştay banka hesabı 'işletim ücreti'ni durdurdu

 

 
Mustafa Kaya, iş hayatında başarının formülünü de ‘çok çalışmak, iyi araştırmak, dünyayı iyi takip etmek ve iyi yerde restoran açmak’ şeklinde sıraladı.

Hanife Baş – Milliyet haberidir.

 


23 Aralık 2013. 15:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x