Tavuk Eti İle Ucuz Maliyetli Sucuk İmal Edenler Yeni Kanunla Zam Yapacaklar


ÇİFTLİK HABER MERKEZİ

 

Yıllardır maliyetleri düşürmek için kırmızı et şarküteri ürünlerine tavuk eti katarak büyük kazanç elde eden firmalar, yeni çıkarılan  ‘Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği” ile bu imalatlarını gerçekletiremeyecekler.

 

30 LİRALIK ETE 5 LİRALIK TAVUK ETİ KARIŞTIRDILAR

 

Gerekli denetimler yapılmadığı için karışımlarını tüketicilerden saklayan firmalardan bazıları ise (Büyük Firmalar) kullandıkları tavuk ürünlerinin oranlarını etiketlerine yansıttılar.Yüzde 70 oranında katılan tavuk etleri ile yapılan sucuklan 25-30 lira etiketle satışa sunuldu.Böylelikle büyük oranda haksız kazanç elde edildi.

 

SAĞLIKSIZ ÜRETİMLERDE  YAPILDI

 

Yapılan sağlıklı tavuk ürünlerinin karıştırılmasının yanında, bazı merdivenaltı imalatlarda tavuk ürünlerinin  atılan bölümleri karıştırılarak halka içinde ne olduğu belli olmayan ürünler de sunuldu.

 

KUŞ GRİBİ İLE DUYURULAR BAŞLADI

 

Hala nasıl çıktığı ve nasıl bir kez daha gelmeyen “Kuş Gribi” salgınından sonra bu ürünleri ürütenler boy boy gazete ilanlyarı vererek ürünlerinde tavuk etinin bulunmadığını belirttiler.

 

TAVUK ÜRÜNLERİNDEN YAPILAN SUCUKLAR SAĞLIKLI VE ÇOK UCUZ

 

Tanınmış marka tavuk entegre kuruluşlarının imal ettiği saf tavuk ürünlerindan yapılan sucuk.salam ve sosisler hem ucuz,hem de lezzet bakımından da sevilen şarküteri  ürünleri olarak tüketiciler tarafından tüketiliyor.

 

ET ÜRETİCİLERİ TAVUKÇULARI KIZDIRDILAR

 

Et ürünleri imalatı sırasında karışımların yasaklanmasına ilişkin demeç veren Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç kanatlı üretimi yapanları bir hayli kızdırmışa benziyor.Sanki tavuk ürünlerinden yapılan imalatlar sağlıksızmış gibi belirtiliyor.

 

Tavuk karışımı yapılmayacağı için daha sağlıklı üretim yapacaklarını belirten Bülent Tunç Anadolu Ajansına verdiği beyanatta şunlara değindi;

 

Fiyatlar artabilir!

 

Karışım dönemi sona eriyor

 

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, et ürünlerinde karışımın yasaklanmasına ilişkin, ”Artık karışım yapılamayacağı için fiyatlarda artış olabilir ancak daha kaliteli et tüketilecek” dedi. Tunç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği”ni olumlu karşıladıklarını anlattı.

 

‘KALİTE ARTACAK’

 

Karışımlı ürünlerin insan sağlığına zarar verdiğine işaret eden Tunç, bu şekilde çok sayıda firmanın haksız kazanç elde ettiğini dile getirdi.  Tunç, uygulamaya destek verdiklerini belirterek, ”Bu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, son dönemde yaptığı en güzel işlerden birisidir. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bakanlığımız, vatandaşın sağlıklı et tüketmesi için taşın altına elini değil, adeta vücudunu koydu” dedi. Bu şekilde üretim yapan firmaların artık kaliteli üretime geçmek zorunda kalacağına işaret eden Tunç, et ürünlerindeki kalitenin bu şekilde artacağını kaydetti. Tunç, sağlıksız üretim yapan firmaların halka duyurulmasının önemine değinerek, ”Önceden denetimler yapılıyordu fakat halka duyurmada sıkıntı vardı. Şimdi sağlıksız üretim yapan firmalar anında halka duyuruluyor. Böyle olunca da sağlıksız koşullarda üretim yapmaya kimsenin cesareti kalmadı. Bunun sonucunda halkımız, sağlıklı et tüketebilecek” diye konuştu.

 

5 LİRAYA SUCUK DEVRİ KAPANDI

 

Karışımlı ürünlerin ucuz fiyata satıldığını anlatan Tunç, bu ürünlerin ucuz olduğu kadar kalitesiz olduğunu savundu. ”Kanatlı hayvan ürünleri artık dana etine karıştırılmayacak” diyen Tunç, ”Bu uygulama sayesinde sokakta, pazarlarda 5 liraya sucuk görülemeyecek artık. İnsanlar gerçekten dana etinden sucuk alacak. Bu şekilde vatandaşımız geçmişteki sucuğun tadını yeniden alacak. Tekrar sofralarda, kaliteli ve sağlıklı ürünler bulunacak” ifadelerini kullandı. Tunç, uygulamanın fiyat artışını da beraberinde getirebileceğine dikkati çekerek, ”Eskiden sucuğun içinde tavuk kemiğinden elde edilen madde bile vardı. Artık karışım yapılamayacağı için fiyatlarda artış olabilir ancak daha kaliteli et tüketilecek” dedi.

 

HALKIN, SUCUK VE BENZERİ ÜRÜNLERE YAPILACAK ZAMLA  TAVUK ÜRÜNLERİNE DÖNECEĞİ BELİRTİLİYOR

 

Kırmızı et ürünlerine yapılacak büyük oranda zamların tavukçuluk ürünlerine yarayacağı belirtildi.Zamlar sonunda halkın tüketkici olarak içinde ne olduğu belirtilen tavuk ürünlerinden imal edilecek sucuk.salam ve sosise yöneleceğini söyleyen yetkililer bundan da tüketicinin kazançlı çıkacağını söylediler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yazan - 9 Aralık 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x