Tavuk Gübresinin Enerjiye Dönüşümüne Bolu Belediye’sinden Onay


Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz tavuk entegre firmalarının çevre kirliliğine neden olan yıllık 150 bin tonluk atığın enerjiye dönüştürülmesini sağlayacak olan üretim tesisiyle ilgili herhangi bir problemin olmadığını ve ruhsat için gerekli olan imzayı hemen atabileceğini söyledi.

 

Olay Gazete’sinin haberine göre,Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz Çaydurt’ta Tavuk gübrelerinin yakılarak enerjiye dönüşümünü sağlayacak olan üretim tesisi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Tavuk gübrelerinden kaynaklanan kokuların Bolu’nun en önemli problemleri arasında olduğunu söyleyen Yılmaz” Bu konuyu mutlaka çözmek zorundayız. Bu konu hakkında bana önerilen alternatifler arasında tavuk gübresinden elektrik üretilmesi fikride vardı. Bunun dünyada en iyi uygulandığı yerlerin başında Çin’in geldiği ifade edildi. Ben bu tesisin nasıl işlediğini bilmediğim için buna ilk olarak karşı çıktım. Bunun üzerine Çin’e içinde Beypiliç ve Bolca Hindi gibi firmalardan elemanlarında olduğu bir komisyonla giderek  incelemelerde bulunduk. Ben bu komisyon raporu uyarınca bu işe “tamam  “ dedim. Daha sonra İstanbul’da Çin devlet firmasıyla görüşmelerde bulunuldu. Ben bu tesisin kent dışında kurulacak olması nedeniyle hukuki bir problem yaşamamak adına İl genel meclisinin bu konuda yetkili olacağını düşündüğümden İl özel idaresi genel sekreteri Tahsin Akduman, Bolu Orman bölge müdürü Sırrı Köstereli ve dönemin Çevre ve Orman müdürü Sezgin Akay’ı arayarak bu tesisin çevre şartlarına uygun olup olmadığını öğrendim. Daha sonra valilik bünyesinde oluşturulan bir komisyon kanalıyla Çaydurt’taki yerin bulunduğunu öğrendim. Yani Çaydurt’taki yerin bulunarak tesisin oraya inşa edilmesiyle ilgili Bolu belediyesinin herhangi girişiminin olmadığının bilinmesini isterim.Sonrasında ise tesis kurulacak olan yerin Bolu belediyesinin sınırları dışında olmadığını mücavir alan sınırları içinde olduğunu öğrendim.Bunun üzerine Valilikten Çaydurt’ta yapılması planlanan tesisle ilgili antlaşmanın detaylarını istedim.Yaptığımız incelemede Bolu valiliğinin bir firmadan istemesi gereken her türlü şeyi istediğini yani ince eleyip sıkı dokuduğunu gördüm.Şuanda bu tesiste teknik açıdan problemli bir şey görünmüyor.”biçiminde konuştu.

 

Ruhsat için gerekli onayı veririm  

 

Çaydurt halkının üretim tesisi ile ilgili protesto gösterisinin bazı çevreler tarafından siyasi bir şova dönüştürüldüğünü söyleyen başkan Yılmaz ”Bu yeri biz değil Valilik bünyesindeki komisyon bulmuştur. Yaptığımız incelemeler sonrasında hukuken bir problemin olmadığı ortaya çıkmıştır. Yarın bana bu tesisle ilgili ruhsat geldiğinde gönül rahatlığıyla imzalayacağımı ifade etmek isterim” dedi.

 

Bolu pis kokudan kurtulmak istiyor mu? İstemiyor mu?  

 

Tavuk gübrelerinin yakılarak enerjiye dönüşümünü sağlayacak olan üretim tesisine öncelikli olarak Çevre ve Orman müdürlüğünün onay vermesi gerektiğini vurgulayan başkan Yılmaz; “Bu bir uluslararası projedir. Bolu tavuk gübrelerinin yaydığı pis kokudan kurtulmak istiyor mu? İstemiyor mu? Bu riskli bir iştir. Bir başka yer beni ilgilendirmez. Bu firmanın işidir. Çevre ve Orman müdürlüğünün bu tesise onay vermesinin ardından bende ruhsat için gerekli olan imzayı vicdanı rahat bir şekilde imzalayacağım” diye konuştu.


Yazan - 11 Ağustos 2012. Kategori HAYVANCILIK, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x