Tavukçular İlgili Bakanlara Dertlerini Dile Getirdiler


Son günlerde tavukçuluk sektörünün maliyetlerin artmasına neden olan hammadde sıkıntısı ile ilgili olarak Tarım ve Köyişleri ve Sanayi Bakanı’na dertlerini ilettiler.

İlk olarak Tarım ve Köyişleri Bakanı M.Mehdi Eker’i makamında ziyaret eden tavukçuluk kuruluşlarının sivil toplum örgütü Beyaz Et ve Sanayicileri Birliği (Besd-Bir) yöneticileri sektörün önümüzdeki günlerde hammadde  temini konusunda karşılaşabilecekleri sorunları dile getirdiler.

Toplantıda  önümüzdeki üretim döneminde Mısır arzında sıkıntılar yaşanma ihtimalinin yüksekliği gündeme getirildi.

Toplantıya BESD-BİR yönetiminden Başkan Zuhal Daştan, Üyelerden Süleyman Öztürk İpek Üstündağ, , Sinan Çakır, Mustafa Aksoy, Ayhan Kındap, Genel Sekreter Yüce Canoler ve Danışman Doç. Dr. Erol Şengör katıldı.

MISIRIN YÜZDE 66’SINI TAVUKÇULUKZ SEKTÖRÜ KULLANIYOR

Türkiye mısır üretiminin geçen yıll  4,5 milyon ton olduğunu söyleyen yetkililer bu miktarın yüzda 66’sının tavukçuluk sektörü tarafından kullanıldığını söylediler.Bu yıl mısın üretiminin 4 milyon ikiyüzellibin ton olduğuna dikkat çeken ilgililer bu yıl yüzde 20 büyüyen tavukçuluk sektörünün daha çok mısır kullanacağı işaret edilerek ileride sıkıntı yaşanmasının mümkün olacağı ileri sürülerek buna önlem alınmasının gerekliği üzerinde duruldu.

Bilindiği gibi Çukurova’lı üreticiler pamuk ekimi daha çok gelir getirdiği için mısır yerine bu ürünü tercih etmeleri de sıkıntının diğer bir yüzü.

DİĞER HABERLER
Yumurta Üretimi Aldı Başını Gidiyor

BESD-BİR heyeti aynı gün, Devlet Bakanı Zafer Çağlayanı’ da makamında ziyaret ederek yine sektörün önümüzdeki üretim döneminde üretim yetersizliği nedeniyle karşılaşılması beklenen hammadde sıkıntılarını gündeme getirildi.


28 Şubat 2011. 12:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x