Tavukçuluk Dünyamızda Turgut Özal Gerçeği


 

 

ERKAN KONURALP

 

ÖZAL-RÜVEYDE-HANIM-1990

 

 

Sütlüce semtine, yani İstanbul’un et ihtiyacını karşılayan büyük 300-206 mezbahane’nin de bulunduğu semte taşınan yeni patron tavukçular burada büro ve kesimhane kurarak çalışmalara başladılar.Artık tavuk kesim ve dağıtım işi Sütlüce’de yürütülmeye başladı.Burada kesilen tavuklar temizlenerek kasalara konuyor ve İstanbul’un her semtine sevk ediliyordu.Bu işyerleri Tophane’ye göre daha rahattı.Zira İstanbul Belediyesi’nin mezbahane’sine gelen kasaplar ve diğer et tedarikçileri buradaki tavukçulara da uğrayarak ihtiyaçlarını görüyorlardı.Trafikte Tophane’ye gore daha rahat ve arazi genişti.

 

TURGUT ÖZAL’IN TAVUKÇUYA VERDİĞİ BÜYÜK DESTEK

 

Tavukçuluk Sektörü 1980’li yılların başında büyük atılımlar yapmaya başladı.bir yandan kümesler büyütülürken,bir yandan da sektörün yüzde yetmiş girdisini karşılayan yem sanayi gelişiyordu.Yem fabrikalarının kurulması büyük hızla devam etmeye başladı.Bu arada büyüyen tavukçuluk şirketleri kendi yemini üretmek üzere fabrikaları devreye sokmaya başladılar.

 

 

Turgut Özal ve Kartal Kimya standında.Yusuf Kanat ile

Turgut Özal ve Kartal Kimya standında.Yusuf Kanat ile

 

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Kaya Erdem tavukçuluk fuarında işadamı Mazhar Zorlu ile

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Kaya Erdem tavukçuluk 300-070 fuarında işadamı Mazhar Zorlu ile

 

 

1983 yılında Türk siyaset sahnesinde yerini alan Anavatan Partisi kurulduğu yıl kurucu Genel Başkanı Turgut Özal’ın liderliğinde tek başına iktidara geldi. 1984 yılında yapılan mahalli seçimlerde de belediyelerin büyük çoğunluğunu kazanan

Anavatan Partisi yerel ve genel yönetimlerde tek başına iktidar şansını elde etti.   Bu tek parti devri tavukçuluk sektörünün çok işine yaradı.Yeniliklere açık olan Turgut Özal tavukçuluk sektörüne büyük destek vererek entegre kuruluşların bir bir yerini almasına neden  oldu. buy nitrofurantoin / macrobid online | ohnerezeptfreikauf buy nitrofurant…   Tavukçuluk Sektörü bu gelişmeleri sağlarken küçük kümeslerde de bazı sağlık sorunları çıkmaya başladı . Bu sorunun en önemlisi halkımızın yıllar öncesine de dayanan ve adını “Tavuk Kıran” olarak tanımladığı bir hastalıktı.Halkımız bu hastalığının tedavisinin olmadığına inanır ve Allah’tan gelen bir hastalık olarak Kabul ederlerdi.   Newcastle (Yalancı Veba)   Halkın tedavisinin bulunmadığına inandığı hastalık aslında Yalancı Veba olarak bilinen ve bilimsel adı ise Newcastle idi.Sonraları da Tifo büyük kayıplara neden oldu.

DİĞER HABERLER
Türk Tavukçuluk Tarihimizden Kesitler

 

civciv2

 

 

KAMYON MOTORLARINDA GETİRİLEN AŞILAR

 

Tavukçuluk Sektörü bu sağlık sorunları ile boğuşurken, diğer hastalıklarda boy göstermeye başlayınca Veteriner Hekimlerd devreye girerek aşılamanın önemi üreticilere anlatılmaya başladı. Veteriner Hekimlerin üreticilere verdikleri sağlık ve korunma bilgileri ışığında Tarım ve Sağlık Bakanlığı canlı ve cansız aşılara ithal edilmesine şiddetle karşı çıkıyordu.Fakat kümeslerdeki ölümlere son vermek için aşılama gerekiyordu.   Bunu fırsat bilen bir kaç isim yurtdışından kaçak aşı getirmeye başladılar.Bu kaçak aşıların Türkiye’ye getirilmesi de bir hayli zordu.Beraberinde getirdikleri aşıları saklamak için araçların motorlarının bulunduğu bölmeleri kullanmaya başladılar.Halbuki aşının soğuk zincir kullanılarak getirilmesi gerekiyordu.   Bu araçların motor bölümlerine saklanarak getirilen aşılar bir çok aracı kanalı ile üreticilere sunuluyordu.Hatta bu aracılardan biri varki o, Tarım Bakanlığı Genel Müdürlüğüne kadar yükseldi. Bu ismi orta yaş üzerinde bulunan sector ilgililerinin tümü bilirler.Aşıların büyük bölümü etkisini kaybettiği için hastalığa çare olmadığı gibi üreticiye de buyuk bir maliyet getiriyordu.

 

AŞI ETİKETLERİNİ DEĞİŞTİRENLER

 

Kaçak aşıların kullanıldığı ülkemizde üreticiler ve ülkemiz büyük kayıplara uğradı. Bu kayıpların en büyük sorumlusu şirket (Bay…lu) idi.   Bu bahsini ettiğimiz şirket, avrupa’dan ekseriyetle İtalya’dan günü geçmiş aşıları toplayıp üzerindeki etiketleri değiştirmek suretiyle ile pazarlama yapma cesaretini bile gösteriyondu.Bu kişinin durumu yakından incelendi ve kendisi bir çok kez uyarıldı. Bu işi devam ettiği de görülünce Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü raporu ile durum resmi olarak belgelendi ve kendisi tehdit vari ikaz edildi. Bu uyarı özellikle yapıldı zira mahkemelerin yıllarca sürdüğü ve o zamana kadar sektörün ne kadar zarar

edeceği de hesap edilmişti.Kanunlarımızdaki boşluktan yararlanan yıllarca bu işi yapan firma aşı işini yappılan büyük baskılar sonucu bırakmak zorunda bırakıldı. İşte tavukçuluk sektörümüzün büyük kayıplara uğramasına neden olan bir kanalda böylece yok edilmiş oldu.

DİĞER HABERLER
Tavukçuluk Dünyamızda Sigortacıların Emeği Büyük

 

KAÇAK AŞI PAZARLAYAN KİŞİ NASIL BAKANLIK ÜST BÜROKRATI OLDU

 

Kaçak aşı dediğimiz için biz de üzgünüz.Ama canlı-cansız aşı ithal etmek yasak olduğu için üreticilerin dertlerine çare bulmak amacı ile yurtdışından kaçak olarak aşılar getiriliyordu.Bu işi yapan ve bütün sektör tarafından tanınan Bursa’lı bir şirket Türkiye’de satılan aşıların büyük bir yüzdesini pazarlıyordu.   Yıllarca pazarlara kuluçkadan çıkan horozları pazarlayan ve lakabı”Horozcu N…” olan arkadaşımızın pazarlama işini yapan veteriner arkadaşımızın yıllar sonra Tarım Bakanlığı üst bürakratlarından biri olarak karşımıza çıkması bizi çok şaşırtmıştı.Şaşırtmıştı diyorum zira bu arkadaşın sorumlu olduğu birim kaçak aşılarla mücadele eden bölümdü.

 

DEVAM EDECEK


4 Ocak 2014. 14:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x