Türk Tavukçuluk Tarihimizden Kesitler


 

TAVUKÇULUK  TARİHİ   

 

Erkan KONURALP

 

(Fotograflar Çiftlik Dergisi arşivinden alınmıştır.)

 

Cumhurbaşkanı Özal bilimsel Tav.Derneği Başkanı Prof.Rüveyde Akbay ve tavukçuluk kuruluşları adına Mazhar Zorlu ve arkadaşlarını kabul ediyor

Cumhurbaşkanı Özal bilimsel Tav.Derneği Başkanı Prof.Rüveyde Akbay ve tavukçuluk kuruluşları adına Mazhar Zorlu ve arkadaşlarını kabul ediyor

 

Sektörel olarak büyük atılımlar yapan ve dünya teknolojisini yakalamak için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyen tavukçuluk kuruluşları,tüm sektörlerde pek rastlanmayan Türkiye genelinde yıldızlarda yetiştirdi.Bu ünlülerden bir çoğu tavukçuluk sektörüne bir hobi olarak girerken,diğer bir bölümü ise kendi alanlarındaki çekilen sıkıntıları aşmak için tavukçuluk sektörüne yönelerek geçirdikleri dar boğazları aştılar.Diğer bir kesim ise tavukçuluk dünyasına adım attıktan sonra yaptıkları çalışmalarla isimlerini duyurarak ünlüler kervanına katıldılar.

 

BAYRAKTAR

Bu ünlülerden birisi de,bugün Türk tarım sektörünün en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olarak saydığımız Türkiye Ziraatçılar Derneği’nin Genel Başkanı Şemsi Bayraktar.Bayraktar’ı ben 1984 yılının ortalarında tavukçuluk seminerlerinde tanıdım ve güzel bir dostluk oluştu aramızda.O yıllarda kardeşleri ile birlikte Akyazı’da tavukçuluk yapıyordu Şemsi Bayraktar.Kardeşleri ile birlikte kurduğu aile şirketinde yem bayiliği de  yapıyordu.Şemsi Bayraktar önce Türkiye Ziraatçılar Derneği’ne Sakarya delegesi olarak katıldıktan sonra bölgede yaptığı başarılı çalışmaları ile kendisini ispatladı ve bunun semeresi olarak ta  bir süre sonra da yönetime girdi ve başkan yardımcılığına kadar getirildi.Şemsi Bayraktar bu görevleri üstlenmeden önce Paktavuk Şirketi’nin Sakarya’da tertiplediği bir seminer’de  kendisi ile birlikteydik.Bugün hatıralarda kalan bu anıda,Şemsi Bayraktar Akyazı ve Sakarya’daki tavukçularla birlikte semineri izlerken görülüyor. O seminerin konuşmacıları ise Veteriner Hekimler Ali Babila,Birsen Akçadağ,Arıkan Gürel ve Ziraat Yüksek Mühendisi Olcay Taygur

 

Bu gelişmeler hüküm sürerken bir çok ünlünün de tavukçuluk sektörüne büyük yardımları oldu.Bunların içinde Yu-Pi Tavukçuluk  Şirketinin kurucusu Hanri Benazus’un sigortacılıktan arkadaşı Bülent Akarcalı’nın adının da unutulmaması gerekir.Bülent Akarcalı bir sigorta şirketinin genel müdürü  görevini üstlenirken Turgut Özal ile siyasete atıldı ve bir çok bakanlıkta bulundu.Bu arada tavukçuluk kuruluşlarına büyük yardımları olan Turgut Özal’a bu konuda yardımcı olan da Bülent Akarcalı idi.Bakanlık devrinde bile mütevaziliğini bırakmadı.Buna örnek olarak ta Yu-Pi’nin Ankara Bölgesi bayiliğini yapan ve Ankara’lılar tarafından ‘Bahriyeli Cevdet’ olarak bilenen Cevdet Tıpırdamaz’in Ankara Kızılay’daki bürosunda her öğle vakti tavla partileri yapılar ve ikramiyesi de simit ve peynirdi.İşte bu partilerde çok kez ben de bulundum.Bu partilerin gediklileri ise, Hanri Benazus,Bülent Akarcalı,Tevfik Türesin ve o devrin bir çok tavukçu kuruluşunun yöneticileri idi.Özetleyecek olursak Bülent Akarcalı ve Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı Prof.Dr.Rüveyde Akbay’ın Turgut Özal’ın tavukçulara verdiği desteğin arkasında büyük emekleri vardı.

 

 

Mazhar-Zorlu-ve-Bülent-Pakso

 

 

Yıldızları sayarken sanayinin de devleri tavukçuluk dünyasında görev aldılar.Bu ünlülerin başında da Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mazhar Zorlu ve Paksoy Grubu’nun yönetim Kurulu Başkanı Bülent Paksoy.Mazhar Zorlu yumurta üreticilerin birleşmeleri ile ilgili tüm toplantıları katılarak büyük destek vermiştir.Bülent Paksoy’da aynı şekilde Türk tavukçuluk ve yem sanayiinin arkasında olduğunu verdiği desteklerle ispat etti.

 

 

Bu tanınmış yıldızlar içinde Hanri Benazus’un tavukçu yaptıklarından biri de Türk Sanat Müziği’nin büyük sesi ve koro şefi Kutlu Payaslı.Kutlu Payaslı aslen Amasya’lı bir aileden gelip Ankara radyosunun imtihanlarını başarılı bir şekilde vererek başkent’e yerleşmişti.Yıllar sonra ses sanatçılığı ve koro şefliğinin ardından Hanri Benazus’un da baskısı ile İzmir’e tayinini isteyerek bu güzel şehirde de ses sanatçılığının yanında koro şefliğini üstlendi.

KUTLU

 

Kutlu Payaslı Hanri Benazus’un aynı zamanda asker arkadaşı idi.Daha sonra Benazüs’ün ısrarı ve desteği ile yumurta yönlü tavukçuluğa başladı.Öyle sadece yatırım yaparak değil,emeği ile de bu sektöre gönül vermişti Kutlu Payaslı. Yıllarca yumurta tavukçuluğu yaparak sektöre hizmet edenlerin başında yer aldı değerli sanatçı Kutlu Payaslı.Fotoğraflarda Kutlu Payaslı Çiftlik Dergisi’ni incelerken ve kümesinde yumurta toplarken görülüyor.

 

 

İzmir Radyo ve Televizyonu Türk Sanat Müziği Şefi Orhan Özgediz’de Kutlu Payaslı gibi İzmir’de Benazus’un teşvikiyle yumurta tavukçuluğuna soyunan sanatçılardan biridir.

Kutlu Payaslı işçileri ile Çiftlik dergisini inceliyor

Kutlu Payaslı işçileri ile Çiftlik dergisini inceliyor

 

Bir tanınmış yıldız tavukçu dostlarımızdan biri de ünlü Ali Rıza Binboğa.Ali Rıza Binboğa ses sanatçılığının yanında uzun süre İstanbul’da çiftlik kurarak yumurta yönlü tavukçuluk sektöründe yer aldı.Ali Rıza Binboğa aynı zamanda şirket kurarak yumurta toptancılığı ve dağıtımı işini de birlikte yürüterek sektörün dostluğunu kazandı.

BİNBOĞA

 

Ali Rıza Binboğa yumurta sektörü üreticilerinin kurduğu derneklerde de görev alarak çalışmalarda bulundu.İlk olarak İstanbul’da Orhan Kayraklı ve Nuri Sözmen’in organize ettiği Marmara Yumurta Birliği’nde ’YÜBAŞ’  ta yaptığı çalışmalarla adını duyurdu.Aksatmadan her hafta toplantılara katılarak üreticilerin organize olmalarını sağladı. Uzun yıllar bir çok krize direnen Ali Rıza Binboğa sonunda büyük kayıplar vererek sektörü terk etmek zorunda kaldı. Daha sonra mesleğini devam ettirmek amacı ile Müzik Yapımcıları Derneği Başkanlığına getirildi ve hala bu görevini devam ettiriyor.Yandaki fotografta Ali Rıza Binboğa,Orhan Kayraklı ve YÜBAŞ ekibi Kumkapı’da yumurta fiyatlarının iyi gittiği günlerde eğlenirken görülüyor.

 

yumurtacılar


Yazan - 6 Mart 2013. Kategori Yazı Dizileri. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x