Tereyağı Aklandı mı?


tereyağı

 

Yıllardır tereyağının zararlı olmadığını aksine sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerinden olduğunu savunan Prof. Dr. Canan Karatay’ı Amerikan TIME dergisinden onaylar nitelikte bir makale geldi.

 

 

TIME, ABD’de son 40 yıldır kronik boyutlara varan kilo problemlerini düşük yağlı diyetlerin artırdığı ve yağ tüketiminin azalmasına bağlı olarak birçok sağlık probleminin çoğaldığı belirtti. TIME dergisi tereyağ ile ilgili makalesinde şu ayrıntılara yer verdi: “Doymuş yağ oranı düşürülen ürünler, obezite ve diğer hastalıkların tetikleyicisi tatlandırıcılar, yağlar ve bir takım kimyasallar gibi zararlı katkı maddeler içeriyor.”

 

Tereyağ gibi doymuş yağ tüketiminin azalmasıyla ruh hastalıklarının da arttığını belirten TIME makalesinde yağlanmada, karbonhidratların yağdan daha çok rol oynadığına dikkat çekti.

 

KARATAY DEMİŞTİ?

 

Kardiyoloji ve İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’da yine aynı tezi savunmuş, ‘Tereyağı yiyin’ demişti. Ancak tereyağının doğalından yana olan Prof. Dr. Karatay konuyla ilgili şöyle konuşmuştu: “Doğal yağlar, yenilmediği zaman, yağda eriyen vitaminlerin emilimi gerçekleşemez. Bunun sonucunda bu vitaminler vücudumuzda azalır. Bu da vücut direncini bozar ve hastalanmamıza yol açar.”

 


DİĞER HABERLER
Gıda enflasyonuna 'erken uyarı sistemi'
27 Haziran 2014. 11:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x