TESK: 90 bin Bağ-Kur’lu emeklilik bekliyor


BANDIRMA, ÇEVRE BELDELER VE KÖYLERDE GELEN BÝNLERCE EMEKLÝ BANKA ÖNLERÝNDE UZUN KUYRUKLAR OLUÞTURDU

 

TESK Genel Başkanı Palandöken, 90 bin Bağ-Kur’lunun emeklilik prim borçlusu olduğunu belirterek, borçların ödenmesi için kredi sağlanması talebinde bulundu.

 

 

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emekli olmak isteyen Bağ-Kur’luların prim borçlarını ödemesi için kredi verilmesi gerektiğini belirtti.

 

Palandöken, yazılı açıklamasında, TBMM’de kabul edilen Vergi Barışı veya Borç Yapılandırması Kanun’un yürürlüğe girmesiyle milyonlarca vatandaşın bu fırsattan yararlanacağını kaydetti.

 

Yasa yürürlüğe girdiğinde 300 milyar liralık borcun yapılandırılacağını anımsatan Palandöken, “Sadece Sosyal Güvenlik Prim borcu 72 milyar lira. Bağ-Kur’luların büyük çoğunluğunun bu borçlarını ödeyebilecek durumları yok. Şu an emekliliği gelmiş prim borçlusu 90 bin Bağ-Kur’lu var. Emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) çok önemli bir görev düştüğünü kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

 

“Yasa yürürlüğe girdiğinde prim borçları olması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanamayan esnaf ve sanatkarımıza emeklilik imkanı sağlanacaktır.  2011 yılındaki 6011 sayılı yasadan 5 bin 677 kişi prim borcunu peşin ödeyerek, 61 bin 571 kişi de Ziraat Bankasından kredi kullanarak toplam 67 bin 248 kişi emeklilik hakkı kazandı. Bu yıl da kapsamda olan 90 bin Bağ-Kur’lunun emekli olabilmesi için bankalardan alınacak ve emekli maaşından ödenecek düşük faizli kredinin çok yardımı olacaktır. Geçmiş yıllardaki gibi emekliliği gelmiş Bağ-Kur’luların kredi kullanabilmesi için SGK Başkanlığının uygun göreceği banka ya da bankalar ile protokol yapmasını bekliyoruz.”aa


Yazan - 7 Ağustos 2016. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x