Gümrüklerde Test Kolaylığı İthal Etçileri Sevindirdi


Gümrüklerde işlemlerin yavaş gitmesi üzerine ithalatçı firmalardan gelen talebi dikkate alan Tarım Bakanlığı, ithal ete 4’lü test uygulamasını iptal etti.Diğen yandan besilik danada 5’li test sürdüğü için firmalar kesilmiş ete ithalatına ağırlık verdi.
 
Yüksek et fiyatlarını engellemek için önce et ithalatını serbest bırakan, fakat daha sonra çıkardığı yönetmelikte Avrupa’dan getirilecek etlerin 4 testten geçirilmesi zorunluluğu getiren hükümet, bu konuda geri adım attı.

Avrupa Birliği ülkelerinde getirilecek olan ithal ette daha önce istenen ‘deli dana, brusella, tüberküloz ve IBR hastalığı için istenen 4’lü testler özellikle et ithalatını oldukça yavaşlatmış ve birçok ithalatçı firmanın etlerinin gümrüklere takılmasına neden olmuştu. Özellikle ithalatçı firmalardan gelen yoğun talebi de dikkate alan Tarım Bakanlığı Koruma Kurulu önceki gün yayınladığı genelge ile test uygulamasını iptal ettiğini açıkladı.

Etçi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Arslan, besilik dana ithalatında ise uygulamanın sürdüğünü açıkladı. Arslan “Zaten bu testlerin hepsi ithalat yaptığımız AB ülkelerinde yapılıyor. Bir kere daha Türkiye’de yapılması anlamsız. Süreci uzatıyor. Özellikle birçok firmanın etleri gümrüklerde bekliyordu. Bu uygulama nedeniyle etler gümrükte beklemesin diye henüz bir ithalat yapmamıştık” dedi.
Şimdi ithal ette test uygulamasının kalkmasıyla birlikte ithalata başlayacaklarını belirten Arslan, şunları söyledi:
“Özellikle Belçika, Hollanda ve Fransa’dan daha önce canlı olarak getirmeyi planladığımız canlı hayvanları şimdi bu ülkelerde kesip getireceğiz. Çünkü besilik dana ithalatında halen 5 adet test uygulaması var. Bu nedenle bu hayvanları ithal ettiğimiz ülkelerde kesip et olarak Türkiye’ye getireceğiz. Böylelikle hem süreç kısalacak hemde maliyet daha ucuzlayacak.”
 
İthalat süresi uzatılmalı

Bugün Avrupa’dan yaptıkları ithalatın Tarım Bakanlığı’nın gönderdiği heyetlerin kontrolünde yapıldığına da dikkat çeken Diyar Et Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yargı, “Bu nedenle yeni testler istenmesi de çok mantıklı değildi. Zaten AB ülkelerinde bu denetimler ve testler bizden daha iyi yapılıyor. Şimdi ithal ette bu testler kalktı. Bende bu hafta Polonya’ya gidip hayvan bakacağım. Hayvanları kesip et olarak ithal edeceğiz” dedi.

DİĞER HABERLER
Süne ile mücadele ekonomiye 1.2 milyar TL kazandırdı

Türkiye’de et fiyatlarının normale dönmesi için öncelikli olarak ithalatın süresinin uzatılması gerektiğine dikkat çeken Yargı, “Bunun yanında ithalata uygulanan yüzde 30’luk fonun da yüzde 10’lara düşürülmesi lazım. Çünkü bu hali ile ithalat bile çözüm değil. Yine Türkiye’deki hayvancılığın bir takım teşviklerle desteklenmesi gerekiyor.” dedi.

Türkiye’de hayvan kalmadığını kaydeden Yargı, şunları söyledi: “İnanın ki Doğu’da hayvan yok. Bugün ithalat yapmanın şartları çok ağır. Bunlar hafifletilmeli ki sadece kesmek için değil besi içinde insanlar hayvan getirebilsin. Bakın kurban bayramı geliyor kesilecek hayvan yok. Hükümet kurban için ithalat yapmayı düşünüyor. Bence yapılacak olan ithalat Kurban’dan sonrada aynen devam etmeli. Şu anda ithalat için verilen süre yılbaşına kadar. Bunun yanında etteki KDV’nin de yüzde 8’den 1’e indirilmesi lazım.”
 
EBK YENİ İHALE AÇTI

Öte yandan Et ve Balık Kurumunun (EBK) 10 bin ton taze soğutulmuş karkas et ithalatı için açtığı ihalede 45 firmaya davet gönderilirken, 7 firma şartname aldı, 4 firma teklif verdi. EBK Genel Müdürlüğünde yapılan ihalenin birinci bölümünde, ilk teklifler ve belgeler alındı. İhalede Avusturya menşeli Altınstern firması, ihalenin 5 bin 200 tonluk kısmı için toplam 25 milyon 220 bin euro teklif sundu. Danimarka menşeli MB Food A/S firması 1200 tonluk kısım için 5 milyon 460 bin avro, Almanya menşeli Öztürk Production GMBH& Co.KG. firması 400 tonluk kısım için 1 milyon 840 bin euro, Almanya menşeli Aytaç Handels Gmbh. firması ise 400 tonluk kısım için 1 milyon 980 bin euro teklif verdi. Toplam 10 bin ton taze soğutulmuş karkas sığır etinin 4 bin tonu İstanbul, 1600 tonu Ankara, 800 tonu İzmir, 1200’er tonu Sakarya, Afyon ve Bursa’ya teslim edilecek.

DİĞER HABERLER
Merkel balığı yuttu

13 Ekim 2010. 07:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x