The Economist’in Duyurusu ” Türkiye’de Risk Yok”

9 Haziran 2013. 11:37

economist

 

The Economist’in sahibi Pearson, yöneticilerine ve kurumsal müşterilere gönderdiği e-postada, “Merak etmeyin, risk yok” mesajı verdi

 

Gezi Parkı protestolarını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘Democrat or Sultan?’ (Demokrat mı sultan mı?) başlığıyla kapağına taşıyan İngiliz ekonomi dergisi The Economist’i bünyesinde barındıran yayıncılık kuruluşu Pearson, yöneticilerine gönderdiği e-postada ‘Türkiye’de varlık ve yatırımlarınız için acil bir risk yok” dedi. Türkiye’deki bazı uluslararası şirketlere de gönderilen ve Türkiye’nin geçen hafta son yılların en büyük protestoları ile sallandığına değinilen e-postada, “Bu protestolar ne bir devrimin başlangıcı ne de Arap Baharı’na benziyor. Orta sınıf, daha fazla demokratikleşme ve Başbakan Erdoğan’ın artan gücüne bir sınır istiyor. Eğer polis şiddeti önemli ölçüde artmazsa, protestolar gelecek 2-3 hafta içinde kendi kendine tükenecektir” denildi.

 

‘YATIRIM ORTAMINI ETKİLEMEZ’

 

Protestoların Türkiye’deki yatırım ortamını etkilemeyeceği görüşüne yer verilen e-posta’da, yaşanan olayların olası sonuçları da tek tek sıralandı. Pearson’a göre Gezi Parkı protestolarının şu etkileri olacak: 

Bazı yatırımcılar, Türkiye’yi öncesine göre daha riskli görüp, yatırımlarını erteleyebilir veya azaltabilir. Daha az riskten kaçınan şirketler için, bu durum önde rekabet etmek için bir fırsat sağlayabilir.

Diğer Haberler:
Burger King’in teklifi Rusları sinirlendirdi

Türk Lirası, zayıf ve volatil (dalgalı) kalacaktır. Durum normale döndükten sonra (stabilize olduktan sonra) TL kayıplarını geri toplayacak.

 

PEARSON 169 YILLIK BİR KURUM

 

1844 yılında Samuel Pearson tarafından kurulan Pearson, 1950’lerde İngiliz finans gazetesi
Financial Times’ı bünyesine kattıktan sonra ekonomi dergisi The Economist’in de yüzde 50’lik
hissesini satın aldı. 1960’ların sonunda yayıncılık şirketi Longman’ı ve 1970’de Penguin Books’u satın alan Pearson, New York ve Londra Borsa’larında da işlem görüyor. Yönetim Kurulu Başkanlığını Glen Moreno’nun yaptığı Pearson, 2012 yılında 6.1 milyar sterlinlik (18 milyar TL) satış geliri ve 936 milyon
sterlinlik (2.7 milyar TL) faaliyet karı açıkladı.

 

İŞTE ŞİRKETLERE VERİLEN 4 MESAJ

 

Şu an için Türkiye’deki varlık veya yatırımlarınız için acil bir risk bulunmuyor.

Ülke çekici yatırım ortamı olmaya ve yabancı şirketlere çok açık olmaya devam edecek.

Hükümetin popülerliği devam edecek ve bunun azalması pek olası görünmüyor.

Eğer ciddi bir müdahale olmazsa Gezi’deki protestolar yavaş yavaş bitecek.

HT


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x