The Marmara Taksim’e ‘Osmanlı Mutfağı’ ödülü

3 Mayıs 2013. 11:38

fft2mm2132158

 

The Marmara Taksim, ‘Osmanlı Mutfağı’ yarışmasında hem ikincilik hem de ‘En İyi Menü’ ödülünü kazandı

 

The Marmara Taksim Tuti Restaurant, zengin Osmanlı Mutfağı menüsü ve lezzetleri ile Foodinlife Gastronomi Yayınları’nın düzenlediği Osmanlı Mutfağı yarışmasında iki ödülün sahibi oldu. Yarışmaya katılan sekiz otel arasında ikinci olan The Marmara Taksim, aynı zamanda En İyi Menü ödülüne layık görüldü.

 

Osmanlı Mutfağı Yarışması’nda, Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran başkanlığında Mutfak Dostları Derneği Başkanı, Gurme ve Yazar Ahmet Örs, Gurme ve Yazar Nedim Atilla, Mutfak Danışmanı ve Gurme Osman Serim, Yemek Tarihçisi Özge Samancı ve Mutfak Şefi Maximilian Thomae’den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu The Marmara Taksim 1775 puan ile ikincilik kürsüsüne çıktı.

 

 

The Marmara Taksim’e “En İyi Menü” ödülünü kazandıran menü şöyle:

 

 

Izgara sebze sarmaları, mantar ezmesi, süt köpüğü ve biberli tereyağı ile “Sütlü Keme Mantarı Çorbası”, ayva kalyesi, ıspanak kuruları, pancar ezmesi ve ardıç meyvesi sosu ile “Yaban Kekliği Dolması”, kestaneli kuzu göbeği mantarı, kaz ciğerli ve soğanlı mantı, bulgurlu pazı bohçası, biberli hurma sosu ile “Zeytinle Kaplanmış Yörük Besreği”, portakal çiçeği buzlaması, bektaşi üzüm peltesi ve peynirli künefe ile “Keşkül-ü Acıpayam”, Çiçek Şerbeti.

Diğer Haberler:
Kuru fasulye ithalatında 'vergi' sıfırlandı

 

 

Etkileyici dekorasyonu, Türk motifli bölmeleri ve doğal ahşap mobilyaları ile özel bir atmosfere sahip The Marmara Tuti Restaurant, Taksim meydanında, İstanbul’un enerjisini hissedebileceğiniz, unutamayacağınız lezzetlerle tanışacağınız bir mekan.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x