TİGEM, Sudan’da çiftlik kuracak


96665

 

 

Türkiye-Sudan arasında ikili tarımsal işbirliği ve ortaklığı anlaşması kapsamında, Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü (TİGEM), Sudan’da 12 bin 500 hektar arazi üzerinde pilot çiftlik kuracak

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye ile Sudan arasında “İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşma”nın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı, TBMM Dış İlişkiler Komisyonunda kabul edildi.

 

Türkiye-Sudan arasında ikili tarımsal işbirliği ve ortaklığı anlaşması kapsamında TİGEM, Sudan’da 12 bin 500 hektar arazi üzerinde pilot çiftlik kuracak ve belirlenen 5 bölgede 780 bin 500 hektar arazide Türk özel sektör girişimcilerinin yatırım yapmalarının önünü açacak.

 

Sudan’da kaynakların ve tarımsal potansiyelin daha rasyonel kullanılması yoluyla yeni istihdam imkanları oluşturacak anlaşma, Türkiye’nin tarım prensipleri ile bilimsel ve teknik alt yapısının Sudan’ın doğal kaynak potansiyeli ile birleştirilerek her iki ülke ve bölgenin sürdürülebilir gıda hedeflerine katkı sağlayacak.

 

İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Kanun Tasarısı, TBMM gündemine bağlı olarak Genel Kurul’da gündeme gelecek ve burada onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek.

AA

 


Yazan - 4 Şubat 2015. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x