TİKA’dan Dukha Türkleri’ne Ren geyiği jesti


Dünyanın en uç noktasındaki Dukha Türkleri’ne Ren Geyiği gönderilecek.

 

Dukha-woman-with-her-reindeerTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, yaptığı açıklamada, Moğolistan’ın uç noktasında yaşayan Dukha Türkleri’nin zorlu kış şartlarında yaşam mücadelesi verdiğini öğrendiklerini ve bunun üzerine bir çalışma yaptıklarını anlattı.

 

Çadırlarda kalan, tarım ve hayvancılıkla uğraşan Dukha Türkleri’ne giysi ve çeşitli yardım malzemeleri gönderdiklerini belirten Çam, şöyle konuştu:

 

”Dünyanın en uç noktalarından birisi…

 

Yardımlarımız, dondurucu soğuklarda, 8 metre derinliğinde, 60 kilometre uzunluğundaki donmuş gölü geçerek oraya ulaştı. Dukha Türkleri’nin mevcut doğa koşullarında daha güçlü olmaları adına yaz döneminde, onlar için, yaşamlarında önemli bir yer tutan Ren Geyiği temin edeceğiz. Ren Geyikleri, ulaşım gibi taşımacılık gibi pek çok alanda Dukha Türkleri’nin günlük yaşamını kolaylaştırıyor. Zorlu doğa şartlarına karşı Ren Geyiği önemli.”   Dukha Türkleri’nin yaşadığı bölgede Ren Geyiği yetişmediğini de ifade eden Çam, ”Farklı bir coğrafyadan temin edeceğiz. Dünyanın en uç noktasındaki kardeşlerimize, soydaşlarımıza ulaşılması noktasında devletimizin, hükümetimizin bize verdiği talimatlar çerçevesinde süreci takip ediyoruz. Onlara kadar ulaşan bir Türkiye var” dedi.


Yazan - 6 Mart 2013. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x