TIR kuyruğu 100 km’ye ulaştı


278208

 

 

Bugün Habur Sınır Kapısı’nda araç kuyruğu 100 km’yi aştı.

 
Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan sıkıntılar yüzünden Irak’a mal gönderemeyen Mardinli işadamları sorununun çözülmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.

 

 

Irak tarafındaki gümrüğün yetersiz olmasından dolayı Habur Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu 80 kilometreye ulaşması Irak’a mal gönderen iş adamlar mallarını zamanında teslim edemediği için bütün siparişleri iptal olmasına sebep oldu. Bugün Habur Sınır Kapısı’nda araç kuyruğu 100 km’yi aştı.

 

 

Dünden beri sadece 800 aracın kapıdan geçişine izin verildi. İzin verilen araçların çoğu tankerden oluşuyor. Nakliye yapan kamyoncular 15 gündür kuyrukta beklediği için malları fabrikalara geri boşaltmak zorunda kaldıklarını söyledi.

 

 

Habur kapısında yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Ankara’ya giden Mardin Organize Sanayi Bölge Başkanı Nasır Duyan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile görüştü. Mardin’deki işadamlarının sıkıntılarını Bakan Güler’e anlatan Nasır Duyan, Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan sıkıntılar yüzünden 2 aydır Irak’a mal gönderemediklerini ifade etti.

 

 

Konuyu İçişleri Bakanı Muammer Güler’e ilettiğini belirten Mardin Organize Sanayi Bölge Başkanı Nasır Duyan, “Şu ana kadar herhangi bir gelişme olmadı. Kuyruk 100 km’yi aştı. Kamyoncularımız 15 gündür kuyrukta bekliyor. Yiyecek gıda bile kalmadı. Malları geri boşaltmak zorunda kaldılar. Fabrikalarımız durma noktasına geldi. Irak’tan alınan siparişler zamanında teslim edilemediği için Irak tüccarı artık bizimle iş yapmak istemiyor. Şu anda sadece 800 araç Habur’dan giriş yaptı. Bunların çoğu tankerlerden oluşuyor. Çözüm sürecini konuşuyoruz. Fakat binlerce insanın aş kapısı olan Habur Sınır Kapısı’nda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sorun valiler bazında ancak çözülür. Şırnak Valisi ile Dohok Valisi bu konuyu acil görüşmeleri gerekir. Bu işe acil el atmalarını bekliyoruz.” dedi.

DİĞER HABERLER
Balıkesir, hayvansal yem üretiminde lider

 

 

Marova fabrikası sahiplerinden Emin İlhan ise, şu ana kadar Habur Sınır Kapısı’nda herhangi bir gelişme yaşanmadığını söyledi. İlhan, “Kuyruk daha da uzadı. Şoförlerimiz daha fazla kuyrukta kalamayacaklarını iletiyorlar. Bazı şoförler malları geri fabrikalara götürmek zorunda kaldı. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan bu sorunu çözmesini istiyoruz.” dedi.

 

 

İşadamı Orhan Duyan, Habur Sınır Kapısı’nda yaşanan sıkıntılar yüzünden şu an kadar her hangi bir yetkilinin kendilerini aramadığını ifade etti. Duyan, “Bu sorun sadece Mardin’in, Diyarbakır’ın Urfa’nın, Gaziantep’in değil bu sorun Türkiye’nin sorunudur. Maalesef şu ana kadar bu sorun çözülmedi. Zararımız daha da artıyor.” şeklinde sıkıntılarını dile getirdi.


2 Kasım 2013. 16:51
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x