Tire Süt Sempozyumu Süt Sektörünü Buluşturuyor


süt

 

 

Tire Organize sanayi Bölgesi Konferans Salonunda 5Aralık 2013 Perşembe günü ‘4.Süt Sempozyumu-Tire’ düzenleniyor.

 

 

Tire’de ikincisi düzenlenecek Sempozyum şimdiden sektör temsilcilerinin ilgi odağı oldu. Sempozyuma başta Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük olmak üzere Tire Kaymakamlığı, Tire Belediyesi, Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tire İlçe Müdürlüğü, Koyun Keçi Birliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Tire Süt Kooperatifi Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Tire Ticaret Odası destek veriyor.

 

Özellikle süt üreticisi ve teknolojisi üreten firmaların yoğun ilgisi ile karşılaşan sempozyum geleneksel olarak düzenleniyor. Düzenleme Komitesi Başkanlığını Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Harun Uysal’ın üstlendiği sempozyumda, süt işletmelerinin sorunları ve çözüm önerileri tartışılacak. Süt işletmeleri, mandıra sahipleri ve yöneticilerinin katılacağı sempozyumda, Türkiye süt sektörü analizi, Gıda güvenliği açısından çiğ süt kalitesi, Süt sektöründe örgütlenme modeli, Süt işleme tesislerinde modernizasyon, Süt ürünlerinde aflatoksin ve antibiyotik konuları konunun uzmanları tarafından masaya yatırılacak.

DİĞER HABERLER
Kesilen İnek Kuduz Çıkınca Köy Karantinaya Alındı

 

Sektörün sorunları ve çözüm önerileri konulu panel de ise özel sektörün önemli isimleri süt sektöründeki sorunları ele alacaklar. Tire için bu sempozyum büyük şans diyen Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof Dr Harun Uysal; “Meslek Yüksek Okulu olarak bölgemizdeki süt işletmelerini bir araya getirerek süt sektörüne katkı sağlamak istiyoruz. İzmir Türkiye süt üretiminde birinci sıraya yerleşti. Bölgemizdeki ciddi anlamdaki süt ve süt ürünleri üretiminin uluslararası standartlara getirilmesi ve gerekli koşulların sağlanması için bu tür sempozyumların önemli olduğuna inanıyorum. Başarılı bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Sempozyumumuza destek tüm katılımcılarımıza verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ederim”dedi.

 

eve-sut-sokak-sutunu-unutturacak-3792660_oSempozyumun üçüncü oturumundaki panelde ise süt sektöründeki sorunlar ve çözüm önerileri konuşulacak diyen Panelist ve Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük; “Çözüm Kooperatifçiliktedir. süt hayvancığında küçük aile işletmelerinin kooperatifler veya birlikler eliyle örgütlenerek, yaşatılması gerekmektedir. Ancak bu anlamda ne yazık ki, ‘2012 dünya kooperatifçilik yılı’ ülkemizde tam anlamıyla değerlendirilemedi. Çiğ sütte asıl sorun fiyat oluşumunda değil, yüksek maliyet rakamlarındadır”şeklinde konuştu. Eskiyörük başarılı bir Sempozyumun gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

 

Sempozyumun Tire Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonunda gerçekleştirileceğini belirten Yönetim Kurulu başkanı Kosat Gürler ise; “TOSBİ’de süt işletmelerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu sempozyuma ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Süt sektörünün sorunlarının ve çözüm önerilerinin konuşulacağı sempozyumun Tire gibi süt üretiminde ve işlenmesinde önemli paya sahip şehrimizde yapılması bizi onurlandırmıştır”dedi.

DİĞER HABERLER
İklim Değişikliği Gıda Güvenliğini Ciddi Bir Şekilde Tehdit Ediyor...

 

Belli aralıklarla süt sempozyumları düzenlediklerini söyleyen Süt Sempozyumu Organizyon firması yetkilisi ve Sidas Medya Genel Müdürü Şakir Sarıçay ise; “Daha önce organize ettiğimiz üç süt sempozyum başarılı geçti. Bu dördüncü sempozyumda da başta Ege Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’den katılımcılar bekliyoruz. Ülkemizin süt konusunda önemli kurum ve iş adamları bu sempozyumda buluşuyor. İlgili her kişi ve kurumu bekliyoruz”dedi. Sempozyuma katılım için sidasmedya@gmail.com adresinden iletişime geçilebilir. Ayrıca 02324416001 nolu telefon ile de irtibata geçilip ücretsiz katılım için bilgi alınabilir.

 

Basına açık ve ücretsiz olacak sempozyuma özellikle Küçükmenderes Bölgesi süt ve hayvan işletmelerinden yoğun ilgi olacağı belirtildi.


11 Kasım 2013. 19:38
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x