TKDK ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği arasında finansman protokolü imzalandı


unnamed (1)

 

 

 

Yatırımcıların Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanabileceği kredi üst limiti 10 milyon olacak….

 

Halim UTLU

 

Yatırımcılara hem hibe, hem de faiz desteği sağlamak amacı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TKKMB)  arasında “IPARD Yatırımları Finansman Protokolü” imzalandı.

 

TKDK adına Başkan Ali Recep Nazlı ve TKKMB adına da Genel Müdür İrfan Güvendi’nin imzaladığı ve yatırımcılara ön finansman sağlanması için TKDK’nca yürütülen “Kırsal kredi mekanizması” çalışmaları kapsamında düzenlenen protokol ile verilecek hibelerden yararlanan/yararlanacak gerçek ve tüzel kişilere, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılacak ayni ve nakdi kredilere ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

 

17 banka  ile protokol imzalandı

 

Bugüne kadar 8 bin yatırımcı ile 3,7 milyar lira yatırım sözleşmesi imzaladıklarını, IPARD II ile yeni bir perspektif geliştirme ihtiyacı duyduklarını anlatan TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, projelerde hak ediş usulüyle girişimciye paralarını verdiklerini, bunun da zaman zaman ön finansman ihtiyacı ortaya çıkardığını,önceki dönemlerde 17 banka ve Tarım Kredi ile protokol imzaladıklarını, protokol kapsamında bugüne kadar 855 milyon lira kredi kullanıldığını söyledi.

 

Ön finansman problemi,Tarım Kredi’nin desteği ile ortadan kalkıyor

 

Nazlı, bu protokol ile bu işbirliğini bir adım daha öteye taşıdıklarını kaydederek “Bundan sonraki süreçte, bir fikri, projesi olan, yatırıma dönüştürmek isteyen insanlarımızın, yatırımının hayata geçmesi yönündeki bir bariyeri daha aşmış olacağız. Ön finansman problemini çok büyük bir oranda Tarım Kredi’nin desteği ile ortadan kaldırmayı planlıyoruz” dedi.

 

Protokol bugünden itibaren geçerli

 

Nazlı özetle şöyle devam ett;”14. çağrıdayız, 5 Haziran’a kadar yatırımcılarımız bize proje sunabilirler. Bu protokol de bugünden itibaren geçerli olacak. Üst hibe limitimiz 3 milyon Avro, bunun yüzde 50-65’ine kadarını hibe veriyoruz, gerisini yatırımcı karşılıyor. Tarım kredi hem hibenin ön finansmanında, hem de yatırımcının öz sermaye kısmında hibe verebilecek. 13. çağrımızla ilgili 20 Mayıs’ta sözleşme imzalayacağız, onlar da bu krediler için hemen başvurabilirler, yatırımı devam edenler de başvurabilir.”

 

Tarım Kredi 1.800 noktada hizmet veriyor

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü İrfan Güvendi de,Tarım Kredi’nin 1.800 noktada hizmet verdiğine vurgu yaparak, “Tarım Kredi olarak, finansman ihtiyacını karşılamanın yanında, ortaklarımızın hem yatırım sürecinde, hem de yatırım bittikten sonraki süreçte bunun sürdürülebilirliği için neler yapacağımız konusunda da gayret göstereceğiz.Bu projelerin finansman ayağında yatırımcıların yanında olacağız, birlikte olacağız, destekçileri olacağız.

 

Genç istihdamını artırmak için, bu yatırımların yapılması önemli

 

Zaten bu konuda TKDK’nın da 5 yıl işletmeyi takibi söz konusu. Yatırım bittikten sonraki süreçte de, yatırımlarını geliştirme konusunda girdi ihtiyaçlarının karşılanması ve çıktılarının değerlendirilmesi konusunda işbirliklerimizi devam ettireceğiz” diye konuştu.

 

Projelerinin istihdam açısından da önemli olduğunu ifade eden Güvendi, özellikle genç istihdamını artırmak için bu yatırımların yapılmasının önemli olduğunu kaydetti.

 

Sıfır veya indirimli faizli kredi de kullandırılabilecek

 

Yatırımların maksimum %65’i, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonundan karşılanıyor. Söz konusu protokol ile yatırımcılara, TKDK’nın sağlayacağı desteklere ek olarak, Tarım Kredi Kooperatiflerinden Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında, sıfır veya indirimli faizli kredi kullandırılabilecek. Yatırımcıların Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullanabileceği kredi üst limiti ise 10 Milyon TL olacak.

 

Tarımsal girdiler hesaplı alınabilecek

 

IPARD Programından faydalanan proje sahiplerinin yatırımlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, tarımsal faaliyetlerinde kullanacağı tarımsal girdiler de, Tarım Kredi Kooperatiflerince peşin veya kredili olarak karşılanacak. Tarımsal girdilerin kredili olarak sağlanması durumunda, yatırımcı 0 – 7,5 arasında faiz oranlarından yararlanabilecek.

 

Bilgilendirme ve eğitim programı da düzenlenecek

 

Bunun yanında, protokol ile TKDK ve TTKMB, yatırımcıların IPARD Programından nasıl ve neden yararlanması ile ilgili bilgilendirme ve eğitim programı düzenlenmesi konusunda da işbirliği yapacak.Ortak amaç, AB hibelerinden maksimum seviyede ve uygun finansman ile yatırımcılara daha fazla imkan yaratılarak,yeni iş yerleri açmak, istihdam sağlamak ve kırsaldaki üretimi değerlendirmek.

 

Başkanlar ve müdürler de törendeydi

 

İmza törenine Genel Müdür Yardımcısı Hüsamettin Gülhan, Fon Yönetimi ve Muhasebe Daire Başkanı Mehmet Boydaş, Strateji Geliştirme ve Teşkilatlandırma Daire Başkanı Fikret Doğan, Kurumsal İletişim Müdürü Murat Yılmaz, Strateji Geliştirme Müdürü Oğuzhan Akyol, ilgili personel ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 


Yazan - 12 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x