TMO çeltik alımına başladı


330252

 

Toprak Mahsulleri Ofisinin, bugün itibariyle çiftçiden çeltik almaya başladığı bildirildi.

 

 

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, ”TMO çiftçiden gelen bütün ürünü almaya hazırdır. TMO bugün itibariyle taahhütname karşılığı kira ödemeden çiftçinin çeltiğini almaya başlamıştır.” dedi.

 

İpsala Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda çeltik üreticileriyle bir araya gelen Kemaloğlu, TMO olarak bu yıl buğday hasadında rahat bir sezon geçirdiklerini, Türkiye genelinde çiftçilerden 2.6 milyon ton buğday alımı yaptıklarını belirtti.

 

Buğday ürünü karşılığında 2.5 milyar lira para ödediklerini, şu ana kadar da 900 bin ton mısır alımı yaptıklarını anlatan Kemaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

 

‘Kısa zamanda fiyat politikası belli olacak’

 

”Günlük 40-50 bin ton mısır alımı devam ediyor. Ortalama günde 35 milyon Türk Lirası ürün alımı yapıyoruz. Bu alımlar sırasında hiçbir aksama olmadı. TMO bu ülkenin, çiftçilerindir, üreticiler yoksa TMO’nun hiçbir anlamı yok. TMO çiftçiden gelen bütün ürünü almaya hazırdır. TMO bugün itibariyle taahhütname karşılığı kira ödemeden çiftçinin çeltiğini almaya başlamıştır. Bir çiftçinin fiyat beklentisi kalmıştır, bugünkü toplantının amacı da budur. Bugün son bir durumu değerlendirip sayın bakanımıza gerekli bilgileri vereceğiz. Kısa bir zamanda fiyat politikası da belli olacaktır.”

 

Toplantıya, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin, Keşan Ticaret Borsası Başkanı Yusuf Yörük, Türkiye Ziraat Odaları Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, çeltik üreticileri katıldı.AA


Yazan - 20 Eylül 2016. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x