TMO Fındık Piyasasından Çekiliyor


Bilindiği gibi TMO’ya verilen fındık alımı görevi, 2009 yılı temmuz ayında sona ermişti.

FINDIK YAĞI ÜRETİMİNE DEVAM

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) kavrulmuş iç fındık, kıyılmış iç fındık ve fındık ezmesi satışları durduracak, fındık yağı üretimi ve satışları devam edeceği bildirildi.

TMO’dan yapılan yazılı açıklamada, 2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile TMO’ya verilen fındık alımı görevinin, 2009 yılı temmuz ayında sona erdiği hatırlatıldı.

TMO’nun 2006-2009 yılları arası dönemde piyasadaki arz fazlası ürünü satın alıp stoklamak ve gerektiğinde satışa sunmak suretiyle piyasa dengesini sağladığı ifade edilen açıklamada, TMO’nun aynı zamanda halka fındık ve fındık mamulleri tüketim alışkanlığı kazandırmak amacıyla kavrulmuş iç fındık, fındık ezmesi ve fındık yağı gibi ürünler imal ederek, bu mamulleri uygun fiyatlarla halkın istifadesine sunduğu anlatıldı.

STOKLARDAKİ ÜRÜN TAZELİĞİNİ KAYBETTİ

TMO’nun yaptığı açıklamada, 
”Bu faaliyetler sonucunda iç tüketimin artırılması, piyasa istikrarının muhafazası, kaliteli ürün arzı ve stokların değerlendirilmesi hedeflerine olabildiğince ulaşılmış olması ve stoklarımızdaki ürünlerin tazeliğini kaybetmiş olması nedenleriyle kurumumuzca sürdürülmekte olan bir kısım mamul ürün satışları durdurulmuş, kavrulmuş iç fındık, kıyılmış iç fındık ve fındık ezmesi imalatları sonlandırılmıştır. Bu ürünlerin devam eden satışları mevcut stoklarımızla sınırlı olacaktır.

DİĞER HABERLER
Konya Tarım Fuarı Çöktü: 25 Yaralı

Stoklarımızda bulunan arz fazlası kabuklu fındıkların ise fındık yağı imalatında değerlendirilmesine devam edilecektir. Yağ imalatı devam ettiği müddetçe çok değerli bir ürün olan rafine fındık yağının tanıtım amaçlı satışları da sürdürülecektir.”


24 Mart 2011. 11:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x