Toprak Mahsülleri Ofisi mısır fiyatını belirledi!


Toprak Mahsulleri Ofisi  (TMO) Genel Müdürlüğü, mısırda 2010/2011 hasat döneminde emanet alım  fiyatını  kilogram başına 0,490 lira olarak belirledi.

Toprak Mahsulleri  Ofisi  Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 2011/2012 dönemi mısır hasadının Akdeniz Bölgesinin bazı yörelerinde başlamış olduğu ve piyasa  fiyatının 625-650/ton seviyelerinde seyrettiği belirtilerek, söz konusu   fiyatların  üretici beklentilerini karşılar düzeyde olması nedeniyle bu aşamada TMO mısır müdahale alım  fiyatlarının  açıklanmasına gerek duyulmadığı ifade edildi.

Açıklamada, TMO müdahale alım  fiyatlarının  açıklanmasına  ihtiyaç  duyuluncaya kadar, 2011-2012 döneminde, piyasanın depolama  ihtiyacının  karşılanması, talep eden üreticilere yüzde 30 avans ödenmesi ve tüm kesimlere makbuz senedi karşılığı kredi   kullanma  imkanı sağlanması amacıyla, kilogramı 0,490 liradan emanet alım işlemi yapılacağı bildirildi. Emanet alım işleminin en son 31 Aralık 2011 tarihine kadar yapılacağı da açıklamada vurgulandı.

Açıklamada mısır emanet alım esaslarına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

”Makbuz senedi karşılığında anlaşmalı bankalardan   kredi   kullanılabilecektir . Üreticilerden (ÇKS belgesi olanlar), emanete bıraktıkları ürünü TMO’dan geri çekmeleri halinde depo kira ücreti alınmayacaktır. Üretici dışındakilerden (ÇKS belgesi olmayanlar) emanete bıraktıkları ürünü geri çekmeleri halinde 0.05 TL /ton/gün KDV depolama ücreti alınacaktır.

DİĞER HABERLER
Tohum Şenliğine Katıldınız mı?

ÇKS belgesi olmayanlar, emanete bıraktıkları mısırın maliki olduğunu 7 gün içerisinde müstahsil makbuzu veya fatura ile belgeleyeceklerdir. Emanet alım işlemi en son 31 Aralık 2011 tarihine kadar yapılacaktır.

Emanete alınan mısır en son 31 Mayıs 2012 tarihine kadar depolanabilecek, bu tarihe kadar geri çekilmeyen mısır, makbuz senedi üzerindeki  fiyat  esas alınarak alım işlemine tabi tutulacaktır.  Kullanılan   kredi  veya avansın kapatılması halinde emanetteki ürün, talep edildiğinde geri çekilebilecektir.

Makbuz senedi üzerinde belirtilen mısır, aynı miktar ve kalitede  iade edilecektir. Kurutma tesisi bulunmayan iş yerlerinde rutubet oranı yüzde 14’e kadar, kurutma tesisi bulunan iş yerlerinde ise yüzde 28 rutubete kadar olan mısırlar emanet alıma tabi tutulacaktır.”


24 Ağustos 2011. 10:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x