TMO, mısırı 540 liradan alacak


Alım fiyatı üzerinden yasal kesintiler ve destek ödemesi hesaplandığında üreticilerin eline geçecek tutar, 576 lirayı buluyor.

ANKARA – Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), mısır müdahale alım fiyatını ton başına 540 lira olarak belirledi.

TMO’dan yapılan açıklamada, 2011/2012 dönemi 1. ürün mısır hasadının ağustos ayında başladığı anımsatılarak, piyasa fiyatlarının 600-650 TL/Ton seviyelerinde seyretmesi nedeniyle mısır müdahale alım fiyatını açıklama gereği duyulmadığı ifade edildi.

Piyasanın depolama ihtiyacının karşılanması, talep eden üreticilere avans ödenmesi ve tüm kesimlere makbuz senedi karşılığı kredi kullanma imkanı sağlanması amacıyla 19 Ağustos 2011’de emanet alım işlemlerine başlandığı ve bugüne kadar 96 bin 17 ton emanet mısır alımı yapıldığı kaydedilen açıklamada, 1. ürün mısır hasadı tamamlanmak üzere olduğu, 2. ürün mısır hasadının da yüzde 40 tamamlandığı ifade edildi.

Açıklamada, 2. ürün mısır hasadının başlamasıyla piyasa fiyatları düşüş eğilimine girdiği, bugün itibariyle yüzde 14 rutubetli mısırın, piyasalarda net 490-539 TL/Ton aralığında işlem gördüğü belirtildi ve bu nedenle piyasaların düzenlenerek üretici mağduriyetinin önlenmesini teminen TMO’nun mısır müdahale alım fiyatını 540 TL/Ton olarak belirlediği bildirildi.

Açıklamaya göre, bu fiyattan kanuni kesintiler ve diğer masraflar düşüldükten sonra üreticinin eline yüzde 14 rutubetli mısır için net 522 TL/Ton geçecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 40 TL/Ton prim ile gübre, toprak analizi ve mazot desteğiyle toplam 54 TL/Ton ilave destek ödemesi yapılacak.

DİĞER HABERLER
GDO'lu Amerikan mısırı tartışılıyor

Bu desteklerle birlikte üretici eline geçecek tutar, ton başına 576 lirayı bulacak.

2011 yılı mısır üretim maliyetinin 380 TL/Ton olduğu ifade edilen açıklamada, “üreticilerin maliyete göre yüzde 52 oranında daha fazla gelir elde etmiş olacağı” kaydedildi.Ürün bedelleri, 1 ay içinde yatırılacak

Açıklamaya göre, mısır alımlarına tüm TMO iş yerlerinde başlandı. Üreticiler, ürünlerinin Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı üretim miktarı kadarını TMO’ya satabilecekler.

Ürün bedelleri 1 ay içinde banka hesaplarına aktarılacak. Ancak ürününü anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartıyla teslim eden üreticilere, 15 gün içinde ödeme yapılacak.

Öte yandan, 19 Ağustos 2011 tarihinde başlanan emanet alımlara devam ediliyor. Ürününü emanete bırakanlar, açıklanan fiyat üzerinden makbuz senedi karşılığı kredi veya talep etmeleri halinde yüzde 30 avans kullanabilecek.

Ürünü emanete bırakan üreticilerden, ürünü TMO’dan geri çekmeleri halinde depo kira ücreti alınmayacak.

Açıklamada, TMO’nun kendisine arz edilecek mısırın tamamını alacak şekilde hazırlıklarını tamamladığı belirtildi. Bu aşamada ürününü satmak istemeyen üreticilerin, ürünlerini TMO’ya emanete bırakmaları veya bekleterek gelişen piyasa şartlarına göre değerlendirmelerinin “menfaatlerine uygun olacağı” kaydedildi


18 Kasım 2011. 11:15
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x