TMO, mısırın fiyatını belirledi


 

cin-misir

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), mısırın ton başına satış fiyatını 735 lira olarak belirledi.

 

 

TMO’dan yapılan yazılı açıklamada, mısır üretiminde, kalitenin yüksek olduğu verimli bir yıl yaşandığı ve mısır üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi amacıyla her türlü tedbirin alındığı bildirildi.

 

 

Ekiliş durumu, verim, kalite, maliyet ve diğer piyasa unsurlarını dikkate alarak müdahale politikalarını oluşturan TMO’nun, 28 Ağustos 2013’te erken dönemde mısır alım fiyatını 640 lira/ton olarak açıklamak suretiyle alımlara başladığı anımsatılarak, bugüne kadar 500 bin ton alım yapıldığı ve alımlara sorunsuz bir şekilde devam edildiği belirtildi.

 

 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

 

Hasat bitimini takiben mısır fiyatlarında beklenen yükselişin doğal olduğuna işaret edilen açıklamada, hasadın devam ettiği bu günlerde ihtiyaçlarını henüz piyasadan karşılamamış olan sektörel kullanıcıların, hasat sezonu sonunda daha yüksek fiyatlarla karşılaşmalarının kaçınılmaz olacağı vurgulandı.

 

 

Bu nedenle, mısırı ham madde olarak kullanan sektörlerin spekülatif haberlere itibar etmeden, Ocak ayında planlanan 735 lira/tonluk TMO asgari satış fiyatını da dikkate alarak, ihtiyaçlarını bu hasat döneminde karşılamalarının ekonomik açıdan menfaatlerine uygun olacağı görüşüne yer verildi.

Kaynak: AA

 


Yazan - 16 Eylül 2013. Kategori MANŞET, YEM & KATKI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x