TMO’dan gelecek habere odaklandılar


 

 

 

TMO’dan gelecek habere odaklandılar

 

Türkiye’de mısır üretiminin önemli bir oranını karşılayan Çukurova’da hasat büyük oranda devam ederken, üretici TMO’nun açıklayacağı fiyatı bekliyor.

 

 

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da, ağustos ayının ilk haftasında başlayan mısır hasadı olağanca hızıyla devam ediyor. Ülkenin mısır ihtiyacının yüzde 17’sini karşılayan Adana’da, yaklaşık bir milyon dekar alana ekilen mısırın yüzde 40’ının hasadı yapıldı. İlk hasatta 76 kuruştan açılan fiyat, 72 kuruşa kadar geriledi.

 

Fiyattan memnun olmayan çiftçiler, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı rakamı bekliyor.

 

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, mısırda verimin geçen yıla göre düşük olduğunu söyledi.

 

Poyraz ve Afrika sıcakları nedeniyle mısır veriminde yüzde 5 ile 10 arasında düşüş yaşandığının altını çizen Doğan, “Geçen yıl Adana’da verim dekar başına bin 400 ile bin 500 kilo arasında değişiyordu. Bu yıl da verim dekar başına bin 200 ile bin 500 kilo arasında değişmekte.” diye konuştu.

 

Doğan, kentte ağustos ayının ilk haftasında başlayan hasadın yaklaşık yüzde 40’ı tamamlandığını belirtti.

 

Çiftçinin mısır fiyatlarından memnun olmadığını ifade eden Doğan, “İlk hasatta fiyatlar 76 kuruştan açıldı. Hasat çoğalınca fiyatlar aşağı geriledi. Hasat edilen mısırın çoğu tüccar tarafından alındı. Şu anda tüccarın aldığı fiyat 72 kuruş net, çiftçinin tüccara teslimi 75 kuruş brüt. Mısırın fiyatlarını şu anda düşük buluyoruz. TMO’nun mısır fiyatını açıklamasını bekliyoruz. Mısırın geçen yılki fiyatı 74 kuruştu. Biz bu yıl mısırın en az yüzde 10 üstüne konulup 81 kuruştan açıklanmasını bekliyoruz. Çiftimiz bu konuda mağdur.” ifadelerini kullandı.

 


Yazan - 21 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x