TMO’dan İthal Mısır Açıklaması


Yem fiyatlarında yüzde 40’a varan artışların yaşanmasının ardından Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreye girdi. TMO’yu ziyaret eden Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) yöneticileri yaşadıkları sıkıntıları anlattı. YUMBİR, toplantı sonrası alınan kararı, “TMO mısır ithalatı için çalışma başlattı, uygun fiyatla mısır satışı yapacak” mesajıyla duyurdu.

 

Yükselen kurlar, tarlada yaşanan verimsizlik, stokçuluk ve fırsatçılık gibi sebeplerle son dönemlerde bir hayli yükselen yem ve yem hammaddeleri fiyatları sonrasında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) harekete geçeceği öğrenildi. TMO’nun özellikle son dönemlerde yüzde 25’e yakın zamlanan mısır fiyatlarını dengelemek için ithalat kararı aldığı iddia edildi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği’nin verilerine göre yemin ana hammaddeleri arasında yer alan mısıra temmuzdan eylüle yüzde 25, arpaya yüzde 33, soya küspesine yüzde 43, yemlik buğdaya da yüzde 28 zam gelmiş, hayvancılıkla uğraşanlar artan maliyetleri karşılamakta zorluk yaşamaya başlamıştı.

 

 

Burak COŞAN – Hürriyet


Yazan - 13 Eylül 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x