Tohum Şenliğine Katıldınız mı?


SONY DSC

 

 
Şile Belediyesi 15 Kasım Pazar günü üçüncü kez “Tohum Takas Şenliği”ne ev sahipliği yaparak Ata tohumlarının değerine dikkat çekiyor. Yerli tohumları ve iyi, temiz, adil gıda ile beslenmeye yönelik yapılan etkinlikte aynı zamanda İstanbul’un ilk yeryüzü pazar adayı “Şile Doğal Ürünler Pazarı” tescilleniyor. Lezzet atölyelerinden çocuk atölyelerine, doktor görüşlerinden biyolog konuşmalarına, müzik dinletilerinden doğal ürünlerden yapılan tarhana ikramına festival tadında bir hafta sonu sağlıklı ve doğal beslenme meraklılarını bekliyor.

 

 
Ata tohumu, yerel tohum, ekolojik ağ, doğal beslenme gibi tabirlerden habersiz bir nesille karşılaşmamak adına yerel tohumu desteklemek, Ata tohumlarına sahip çıkmak ve sağlıklı yaşamı benimsemek gerekiyor. Şile Tohum Takas Şenliğinde Ata tohumları konuşulacak, takas edilecek, çocuklara bu bilincin aşılanacağı atölyelerde, aktivitelerde buluşulacak. Ata tohumlarından elde edilmiş ürünlerden yapılmış lezzetler tadılacak ki tohumun önemi lezzetiyle pekişsin.

 

 

1447147403_Tohum_Takas__1_

 

 
Yaşasın tohumlar!

 

 
Doğa dostu tohumlar hali hazırda analiz edilmiş olan yerel tohumların, üreticileri tarafından takas amacıyla sunulması ile başlar. En eski, en doğal tohumlar ile sahip olunmayan tohumlar birbirleriyle takasa sunulur. Paylaşım için yapılmış tohum takas şenliğinin meraklısı bol. Yerli yabancı her kesim katılımcı en iyi tohum için takas malzemesiyle geliyor. İlk evrede takas talepleri alınıyor. Sonrasında tohumlarını takas edecek üreticiler buluşturuluyor. Talep edilen tohumlar ile tohumlara sahip olan üreticiler birbirleriyle takas işlemine başlıyor. Bu andan itibaren, tohumları ellerine ulaşan kullanıcılar bu tohumları ekip üreterek, aldıkları tohumlukları da yine bir sonraki dönemde takas edebiliyor.

 

 
“Tohum Takas Şenliği” herkesin katılımına açık. Meraklılarını tüm gün boyunca Şile Doğal Ürünler Pazarı’nda bekliyor. Sabah 10:00’da başlıyor 17:00’a kadar dolu dolu programlarla devam ediyor. 3. Tohum Takas Şenliği’nde ve İstanbul’un ilk Yeryüzü Pazarı / Earth Market’in uluslararası tescil gününde bir araya gelelim. Türkiye’de yarınlara ata tohumlarını taşıma ve yaşatma misyonunun bir parçası olma yolunda adım atalım. Tohum takas etmeye, ata tohumlarından elde edilen ürünlerle tanışmaya 15 Kasım Pazar günü Şile Tohum Takas Şenliği’ne şenliğe bekliyoruz.

 

 
Program:
10:00 – Açılış

11:00 – Geleneksel Lezzetler Atölyesi

11:30 – Tohum Takas Kayıtları

12:00 – Çocuklar için Ebru Atölyesi

12:30 – Uçucu Yağ Taşı Atölyesi – Tıbbi Çay Demleme Atölyesi

13:00 – Protokol Konuşmaları

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Yavuz Dizdar “İstanbul’un tarım alanları neden korunmalı”

SlowFood Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar’dan Defne Koryürek “Gıdanın endüstriyelleşmesine karşı Slow Food”

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nden Uzman Biyolog Tuğçe Ağba “Tıbbi Bitkiler”

14:00 – Müzik Arası

14:00 – Çocuklar için tohum ekim atölyesi

14:30 – Tohum Takası

16:00 – Doğal ürünlerden yapılmış tarhana ikramı


Yazan - 10 Kasım 2015. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x