Tohumdan çatala uzanan tüm zincirde, üreticinin ve tüketicinin hakkını koruyacağız


​Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarladan marketlere kadar oluşan fiyat farkıyla ilgili üreticiyi hiçbir zaman ezdirmeyeceklerini ifade ederek, “A’dan Z’ye tohumdan çatala tüm bu zincirde üreticinin ve tüketicinin hakkını koruyor olacağız. Ne üretici ezilecek, ne de tüketici ezilecek” dedi.

Bakan Pakdemirli, İzmir’de katıldığı bir düğün töreni sonrasında gündeme ilişkin İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirlerinin sorularını cevapladı. Tarımla ilgili son 16 yılda çok iş yapıldığını anlatan Pakdemirli, köyden şehre göçün azaltılması gerektiğini söyledi.

“Üreticiyi bir defa ezdirmemenin yolunu bulmamız gerekiyor”

Pakdemirli, “Şimdi tarımla ilgili son 16 senede yapılan çok iş var. Aslında bunun anlatımıyla ilgili bazı problemler olmasıyla beraber, daha yapılacak çok iş var. Üreticiyi bir defa ezdirmemenin yolunu kesinlikle bulmamız gerekiyor. Köyünde kasabasında oturan insanı şehre göç ettirmemenin yolunu bulmamız lazım. Köydeki kasabadaki insan, orada bin 500 – 2 bin lira gelire sahip olsa inanın şehirdeki 10 bin lirayı tercih edip gelmez. Bunu mutlaka başarmalıyız ve başarmanın yollarını bulmalıyız” dedi.

“Ne üretici ezilecek, ne de tüketici ezilecek”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarladan marketlere kadar oluşan fiyat farkında da önemli bir noktaya vurgu yaptı. Üreticinin ve tüketicinin hakkını her zaman koruyacaklarını kaydeden Pakdemirli, “Şimdi tabi A’dan Z’ye tohumdan, çatala tüm bu zincirde üreticinin ve tüketicinin hakkını koruyor olacağız. Ne üretici ezilecek, ne de tüketici ezilecek. Üretici de bir şekilde maliyetini alacak, maliyetin üzerinde kendi cebine kâr kalacak hale getirmemiz gerekiyor. Son tüketicide gıda enflasyonundan etkilenmeyecek; pazara gittiği zaman filesi dolarken ‘Ya bunun fiyatını neden bu kadar artmış’ demeyecek hale getirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Seçim döneminde çok speküle edildi bu iş”

Domates ve patates fiyatlarındaki artışlara da değinen Bekir Pakdemirli, son olarak şöyle devam etti:

“Şimdi tabi biraz mevsimsel durumların da etkisi var bu işin içinde; ama biraz eldeki stoklardan da faydalanmanın yolunu arayan tacirlerimiz de var. Tüm bunları bir kenara koyalım, özellikle seçim döneminde hatırlarsanız çok speküle edildi bu iş. Seçim döneminde 3-4 misline çıkmış fiyatlar. Bugün çarşıda, pazarda normal fiyatlara düşmüş durumda. Önemli olan tabi sene boyunca bu fiyatları sabit tutacak mekanizmalara tedarik zincirini kurabilmemiz. Bu konuda bakanlık olarak canla başla çalışıyor olacağız ilerleyen dönemlerde.”


Yazan - 23 Temmuz 2018. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x