Ton balığı için ticaret yasağı geliyor


Birleşmiş Milletler bünyesindeki Nesli Tehlikede Olan Türler Uluslararası Ticaret Konvansiyonu, aralarında kutup ayısı, ton balığı ve köpekbalığı ile bazı canlıların da bulunduğu türler için ticaret yasağı koymaya hazırlanıyor.
 
Toronto – Konvansiyonun geçen hafta Cenevre’de yapılan toplantısında alınan karara göre, ton balığı ihracatına yasak konulması, 13-25 Mart tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da yapılacak toplantıda karara bağlanacak.

Bu toplantıdan yasak kararı alınması halinde, karardan en çok Kanada, İspanya, İtalya, Malta, Yunanistan ve Türkiye etkilenecek. Kararla birlikte birçok fabrikanın kapanması ve binlerce kişinin işini kaybetmesi bekleniyor. Japonya, Japon mutfağının dünyaca bilinen en ünlü yemeği suşinin en lezzetli ve en pahalı çeşidinin ton balığı ile yapılıyor olması nedeniyle yasağa karşı çıkıyor.
Konvansiyon, Doha’daki toplantıda fildişi üzerindeki ticaret yasağının kısmen kaldırılmasını da ele alacak.
 
Ton balığı satmayacaklar!

Hazır gıda üreticileri yoğun avlanma sonucunda nesli tehlike altına giren ton balığı cinslerini artık satmayacaklarını söylüyorlar.

Greenpeace kampanyası sonucunda karar alan Cosco’dan sonra lüks hazır gıdacı Pret a Manger, yoğun avlanma sonucunda nesli tehlike altına giren ton balığı cinslerini artık ürünlerinde kullanmayacağını açıkladı. 

Firma, sandviç ve sushi ürünlerinde sürdürülebilir Alaska Somonu kullanılacak. Firmanın kurucularından Julian Metcalfe, izlediği bir belgesel sonrasında bu kararı aldığını açıkladı.

DİĞER HABERLER
Su Ürünleri Denetimleri

10 Mart 2011. 19:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x