Toprak Bayramı İzmir’de Kutlandı


Ödemiş toprak bayramı 17 hazirN 2015 049

 

 

 

Toprak Bayramı, düzenlenen çeşitli etkinliklerle tüm yurtta kutlandı. İzmir’de Bayrama, Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ev sahipliği yaptı. Ödemiş’te düzenlenen Bayram kutlamaları, ağaç dikme etkinliğiyle son buldu.

 

Etkinlikte konuşan Ödemiş Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, “Dünya’nın en önemli 3 ovasından, 3 havzasından birinde, Küçük Menderesteyiz. Bu ova öyle verimli ki bir yılda rahatlıkla 3 ürün yetişiyor. Bozdağların güneyinde kestane, Aydın dağlarının kuzeyinde kestane var. Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’da yetişen süs bitkilerinin hepsi bölgemiz ovalarında ya da yaylalarında yetişiyor” dedi.

 

Ödemiş toprak bayramı 17 hazirN 2015 047

 

Toprak kirliliği artıyor

 

Toprak kirliliğinin her geçen gün daha da ciddi boyutlara ulaştığına vurgu yapan İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nursel Koçyiğit Tekalmaz, kirlenmiş bir toprağın pratik olarak temizlenmesinin mümkün olmadığına vurgu yaptı.

 

1 cm toprak için uzun yıllar gerekiyor

 

Toprağın sınırlı bir kaynak olduğuna dikkat çeken İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Fehmi Türkan ise 1 santimetrelik toprağın oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerektiğini söyledi. ‘Toprak yenilenebilir varlıklar değildir’ diyen Türkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toprakların korunması gıda güvenliği ve sürdürülebilir gelecek için büyük önem taşıyor. Tarım arazilerimiz potansiyel sınırına ulaşmış, bir avuç yeni arazi olanağı neredeyse kalmadı. Tarım arazilerine yönelik yapılaşma girişimlerinin halen sürmesi vahim bir durum yaratmakta.”


Yazan - 19 Haziran 2015. Kategori MANŞET, TARIM, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x